Nowy silnik PSA 1.2 EB PureTech - 3 cylindry i turbo

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
Silnik1.0 EB PureTech PSA - 3 cylindry, turbosprężarka i moc nawet 130 KM! / peugeot
Koncern PSA wprowadza na rynek turbodoładowany silnik 1.2 EB PureTech. To francuska odpowiedź na silniki z ery tzw. downsizingu, jakimi od kilku lat kuszą klientów niektórzy producenci aut.

Silnik 1.2 EB PureTech - konkurencja dla Forda

Koncern PSA Peugeot Citroen rozpoczął produkcję nowego silnika z turbodoładowaniem 1.2 EB PureTech. Jednostka ta bazuje na wprowadzonym w 2011 roku wolnossącym motorze 1.0 VTI.  Koszt wprowadzenia tej jednostki napędowej na rynek oszacowano na 893 miliony euro,  z czego 455 milionów euro zostało przeznaczonych na prace badawczo-rozwojowe, a 438 milionów euro pochłonęła budowa linii produkcyjnej w Douvrin na północy Francji.

Zobacz też: Silnik Opla 1.0 Turbo 12V SIDI

Silnik 1.2 EB PureTech: podstawowe dane techniczne

Silnik 1.2 EB PureTech podobnie jak jego największy konkurent, fordowski 1.0 EcoBoost, posiada trzy cylindry oraz turbosprężarkę. 40 % części współdzieli z wolnossącą jednostką 1.0 VTI, a zwarta konstrukcja pozwala na szybkie osiągnięcie jego temperatury roboczej. Francuski silnik spełnia najnowszą normę emisji spalin Euro 6.1, która będzie obowiązywać od września 2014 roku. Jednostka 1.0 EB PureTech generować będzie moc od 110 KM do 130 KM.

Silnik 1.2 EB PureTech: w jakich samochodach?

Jako pierwsze silnik 1.2 EB PureTech otrzymają dwa kompaktowe modele obu francuskich koncernów – Citroen C4 (110 g CO2/km) i Peugeot 308 (107 g CO2/km). Nieco później nowa jednostka napędowa uzupełni gamę takich modeli jak Peugeot 208 (105 g CO2/km), Citroën C3 i DS3 (105 g CO2/km).

Obecnie motor produkowany jest wyłącznie we Francji, ale od 2015 r. będzie wytwarzany także w Ameryce Łacińskiej oraz w Chinach.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...