Ulepszanie ideału - Suzuki SX4

Maciej Medyj
rozwiń więcej
Suzuki SX4
Suzuki modyfikuje swój crossover SX4. Zmiany dotyczą nadwozia, głównie przedniego zderzaka, osłony wlotu powietrza oraz płyt poślizgowych, a także wnętrza i zespołów napędowych - w tym silników spełniających normę Euro 5.

SX4 w wersji hatchback to znany prekursor rosnącego segmentu crossover. Łącząc nowoczesny styl, przestronne wnętrze, wysoką pozycję za kierownicą - praktyczność i uniwersalność nadwozia typu hatchback oraz wyższy prześwit - sprawdza się tak samo w centrach metropolii, jak i na przedmieściach. Ma niewielki promień skrętu i stosunkowo krótkie przełożenia skrzyni biegów, nadwozie o wysokiej sztywności oraz zawieszenie zestrojone z myślą o urozmaiconych drogach. SX4 hatchback jest wyposażony w zupełnie nowe pięcioramienne, 16-calowe aluminiowe obręcze kół i opony o rozmiarze 205/60R16, które nadają mu jeszcze bardziej atrakcyjny wygląd. Przewidziano też nowy pakiet stylizacyjny „Aero”, który nadaje SX4 sportowy wygląd i zapewnia lepsze własności aerodynamiczne.

Zobacz też: Fiat Strada debiutuje w polskich salonach

SX4 jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo samochodów z napędem na cztery koła (4WD) i systemami ABS oraz ESP. System i-AWD pozwala kierowcy korzystać z napędu na dwa lub cztery koła w trybie automatycznym lub napędu na cztery koła z blokadą. Przełączanie odbywa się za pomocą przycisku, a polepszona w ten sposób trakcja nawet w trudniejszym terenie nie jest okupiona zwiększonym zużyciem paliwa. Ponadto teraz i przy tylnych kołach są hamulce tarczowe.

Zobacz też: Hybrydowa Toyota Yaris HSD

We wnętrzu kabiny SX4 znajdzie się nowo zaprojektowany zestaw wskaźników i zintegrowany z nim cyfrowy wyświetlacz oraz panel sterowania funkcjami klimatyzacji i wentylacji, koło kierownicy z podświetlonymi przełącznikami sterowania funkcjami audio i sterowania poziomowaniem reflektorów. Przewidziano też miękkie wykładziny podłokietników drzwiowych spotykane dotąd w autach klasy wyższej, chromowane klamki drzwi w najlepiej wyposażonej wersji GLX, a także centralny głośnik w tablicy rozdzielczej. Wersja GLX wyposażona jest ponadto w bezkluczykowy system uruchamiania silnika i wiele innych elementów wyposażenia, które poprawiają wygodę i komfort jazdy.

Nowe rozwiązania na rzecz obniżenia poziomu hałasu we wnętrzu zwiększają komfort kierowcy i pasażerów. Zastosowano większą osłonę pod silnikiem, ulepszoną konstrukcję tłumika dynamicznego w układzie napędowym oraz nowe elementy wygłuszające w układzie zewnętrznym mechanizmu zmiany biegów. W nadwoziu zastosowano elementy o podwyższonej sztywności i udoskonalone materiały we wnętrzu. Te rozwiązania pozwoliły zauważalnie obniżyć poziom szumów w kabinie.

Zobacz też: Lifting modeli Peugeot Partner i Expert

Silnik DDiS (Direct Diesel injection by Suzuki) o pojemności 1.9 litra, która rozwija maksymalny moment obrotowy 280 Nm przy 2 000 obr/min będzie zastąpiony jednostką o pojemności 2.0 litra DDiS, (320 Nm 1 500 obr/min) przy zredukowanej emisji CO2 odpowiednio z 166 g/km do 129g/km. Średnie zużycie paliwa zostało zredukowane do 4.9 l/100 km (dla wersji 2WD z sześciobiegową przekładnią manualną). Cała gama silników Suzuki charakteryzuje się teraz niższą emisją CO2 i niższym zużyciem paliwa. W nowym silniku benzynowym o pojemności 1.5 litra, o zmiennych fazach rozrządu VVT (variable valve timing) obniżono poziom emisji CO2 do 139g/km przy zużyciu paliwa 6.1 l/100km (z 5-biegową skrzynią manualną). Cieszący się dużym uznaniem silnik o pojemności 1,6 l z VVT zapewnia teraz lepsze osiągi, a przy tym jest bardziej przyjazny dla środowiska. Większa moc [88 (120)/ 6000 kW(KM)/ obr/min] idzie w parze ze zmniejszoną emisją dwutlenku węgla (CO2) - ze 165 g/km do 143 g/km, a zużycie paliwa spadło 6,8 l/100 km do 6,2 l/100km (w wersji z pięciobiegową skrzynia manualną).

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...