Polisy komunikacyjne najczęściej zaskarżane do Rzecznika Ubezpieczonych

Polisy komunikacyjne nie zawsze gwarantują, że klient szybko uzyska należne odszkodowanie.

Ubezpieczenie samochodu: wybierz rozsądnie

Z Raportu Rzecznika Ubezpieczonych obejmującego dane po II kwartale 2015 roku wynika, że najczęstszym powodem niezadowolenia klientów są nadal polisy komunikacyjne. Analiza współczynnika skarg na poszczególnych ubezpieczycieli, którzy znaleźli się w zestawieniu wykazała natomiast, że najlepsze notowania pod tym względem po raz kolejny uzyskała Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Skargi na ubezpieczenia komunikacyjne stanowią 46,7% wszystkich odnotowanych zgłoszeń. Najwięcej zastrzeżeń budzą obowiązkowe polisy OC – do Rzecznika Ubezpieczonych wpłynęło aż 2939 skarg. Do najczęściej zgłaszanych problemów należą m.in. uzyskanie pełnej rekompensaty za wynajem pojazdu zastępczego, zaniżanie wartości pojazdu w stanie sprzed szkody i zawyżanie wartości jego wraku lub pozostałości, czy brak możliwości wyboru części stosowanych do naprawy pojazdu. Na drugim miejscu znalazło się Autocasco z liczbą 435 zażaleń. Jak wynika z Raportu, najczęstsze zarzuty klientów dotyczą sporu co do wysokości przyznanego odszkodowania, interpretacji przepisów ubezpieczeniowych i zapisów w OWU powodujących całkowitą odmowę wypłaty odszkodowania.

Analiza danych zawartych w Raporcie, pozwala również wykazać, które towarzystwa ubezpieczeniowe cieszą się największym uznaniem klientów. Z zestawienia obejmującego krajowe zakłady ubezpieczeń, posiadające powyżej 50 % ubezpieczeń komunikacyjnych w portfelu (czyli te specjalizujące się w ubezpieczeniach komunikacyjnych) wynika, że najmniejszy współczynnik skarg po II kwartale 2015 r. odnotowała Compensa i tym samym utrzymała swoją pozycję lidera z 1 kwartału 2015 r.

Za materiał wyjściowy do przygotowania analizy posłużył współczynnik udziału skarg do całościowego udziału w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Z wynikiem 51,87 % Compensa okazała się bezkonkurencyjna, odnotowując blisko dwukrotnie mniej skarg w porównaniu do jej udziału w rynku. Współczynnik skarg poniżej 100% oznacza, że na firmę skarży się mniej klientów, niż wynikałoby to z mierzonego wartością składki udziału w rynku.

Liczba skarg zgłoszonych na Compensę w II kwartale bieżącego roku wyniosło 153, natomiast w analogicznym okresie 2014 roku ubezpieczyciel odnotował 243 zażalenia. Wynik ten świadczy
o nieustannym zwiększaniu jakości usług świadczonych przez firmę.  

Jak przyznaje Tomasz Borowski, Rzecznik Prasowy Compensy: nasza firma wdraża innowacyjne rozwiązania, dzięki którym proces likwidacji szkody przebiega bardzo sprawnie. Wypłata odszkodowania w Compensie często zajmuje zaledwie kilka dni. Najnowszy Raport Rzecznika Ubezpieczonych potwierdza, że wprowadzane przez nas zmiany są doceniane przez klientów darzących nas coraz większym zaufaniem.

Źródło: materiały prasowe Compensa

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...