Płock wprowadza ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych

Płock wprowadza ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych. Fot. Fotolia
Już od 08 sierpnia 2015 r. w Płocku zaczną obowiązywać ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych. Wjazd do miasta będzie uwarunkowany uzyskaniem zezwolenia.

Od 8 sierpnia w Płocku (Mazowieckie) zaczną obowiązywać ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych, w tym o wadze powyżej 16 ton oraz przewożących ładunki niebezpieczne. Pojazdy te by wjechać do centrum miasta będą musiały posiadać specjalne zezwolenie.

Jak poinformował PAP Konrad Kozłowski z płockiego Urzędu Miasta, dotychczas bezpłatne zezwolenia i identyfikatory odebrało tam ponad 200 przewoźników w sumie dla ponad 900 samochodów.

Zobacz też: Będzie można karać właściciela pojazdu za niewskazanie kierującego?

Kary za złamanie zakazu wjazdu samochodów ciężarowych do centrum Płocka

„Wnioski o wydanie zezwoleń i identyfikatorów, umożliwiających wjazd do centrum Płocka, są przyjmowane od marca. Zainteresowani nimi przewoźnicy mogą składać je nadal i będą mogli uczynić to również już po wprowadzeniu ograniczeń” – powiedział Kozłowski. Zaznaczył przy tym, że każdy kierowca, który bez stosownego zezwolenia i identyfikatora wjedzie od 8 czerwca do centrum Płocka będzie musiał liczyć się z sankcjami, m.in. w postaci mandatu.

Wprowadzenie ograniczeń dla pojazdów ciężarowych i przewożących ładunki niebezpieczne samorząd Płocka realizuje w ramach projektu „Stop Tirom”, który został zgłoszony do tamtejszego budżetu obywatelskiego w 2013 r. Jego pomysłodawcom chodziło o zmniejszenie liczby ciężkich pojazdów, których przejazd przez centrum miasta jest uciążliwy dla jego mieszkańców, a także wpływa na pogorszenie stanu nawierzchni dróg oraz bezpieczeństwa w ruchu samochodowym.

Zobacz też: Pieszy oczekujący przed przejściem będzie mieć pierwszeństwo?

Nowe oznakowanie drogowe w związku ze zmianą przepisów o lokalnym ruchu samochodowym w Płocku

W związku ze zmianą przepisów w lokalnym ruchu samochodowym od soboty, 8 sierpnia w Płocku zmienione zostanie oznakowanie drogowe na ulicach miasta oraz na trasach dojazdowych. „Dla przejeżdżających tranzytem przez miasto pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton oraz przewożących materiały niebezpieczne wyznaczone zostaną wybranymi ulicami specjalne +korytarze komunikacyjne+. Samochody te nie będą musiały posiadać zezwoleń i identyfikatorów, jak w przypadku tych, które będą chciały wjechać do centrum” – wyjaśnił Kozłowski.

Z danych płockiego Urzędu Miasta wynika, że w ostatnich latach liczba samochodów ciężarowych przejeżdżających tranzytem przez Płock to kilkadziesiąt tysięcy pojazdów w ciągu roku. Z kolei ilość substancji niebezpiecznych przewożonych przez miasto każdego roku transportem drogowym wynosi ok. 1,4 mln ton - bez uwzględnienia tranzytu. W Płocku znajduje się zakład główny PKN Orlen, jeden z największych w Europie kompleksów rafineryjno-petrochemicznych, należący do tzw. infrastruktury krytycznej.

Wprowadzane w Płocku ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych, w tym o wadze powyżej 16 ton oraz przewożących ładunki niebezpieczne, zostały przeanalizowane i zweryfikowane m.in. przez tamtejszą policję i straż miejską, a także Inspekcję Transportu Drogowego. W efekcie przepisy te zostały dostosowane do aktualnych potrzeb komunikacyjnych miasta. (PAP)

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...