Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?
W poniedziałek, 20 stycznia 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiły się założenia projektowe nowelizacji niektórych ustaw w związku z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Chodzi o zapowiadane w listopadzie 2024 r. zmiany prawa ukierunkowane m.in. na skuteczniejsze zwalczanie przestępstw drogowych.
Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia
Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w 10 ustawach. W założeniach projektu przedstawiono m.in. zmiany dotyczące rozszerzenia katalogu przestępstw za które sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowcy prowadzący pojazd mimo zakazu – dostaną dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Ograniczona zostanie możliwość orzeczenia przez sąd warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności. Rozszerzeniu ulegnie katalog przestępstw, za które sąd będzie orzekać zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. Chodzi o czyny związane z wyścigiem samochodowym, w tym, wypadek śmiertelny, prowadzenie pojazdu w sposób rażąco naruszający zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Poszerzeniu ulegnie art. 178 kk § 1a k.k. Chodzi o wprowadzenie odpowiedzialności za organizowanie, uczestniczenie i prowadzenie pojazdu w nielegalnym wyścigu samochodowym.
Wyższe kary pieniężne
W przedstawionych założeniach projektowych uwzględniono dodanie minimalnej wysokości świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych. Podniesiono także dolną granicę świadczenia pieniężnego orzekanego obligatoryjnie za niestosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów z kwoty 5000 do kwoty 10 000 złotych.
Wyższe kary pozbawienia wolności
Podwyższeniu ulegnie także dolna i górna granica kary pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku drogowego podczas uczestniczenia w nielegalnym wyścigu lub brawurowej jazdy, w którym inna osoba poniosła śmierć albo doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Podobne zmiany zaproponowano w przypadku granic kary pozbawienia wolności w przypadku popełnienia przestępstwa w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo ucieczki z miejsca zdarzenia.
Nowe wykroczenie: drift
Ponadto, w Kodeksie wykroczeń dodane zostanie nowe wykroczenie, jakim jest tzw. drift. Dodatkowo, wprowadzona zostanie podstawa do wydania przez Starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku ujawnienia wykroczenia polegającego na kierowaniu pojazdem silnikowym lub motorowerem w sposób powodujący celowy poślizg kół (drift) lub utratę styczności z nawierzchnią chociażby jednego z kół pojazdu. W ustawie Prawo o ruchu drogowym, została zaproponowana zmiana dotycząca wprowadzenia zakazu kierowania pojazdem silnikowym lub motorowerem w sposób powodujący celowy poślizg kół (drift) lub utratę styczności z nawierzchnią chociażby jednego z kół pojazdu.
Organem odpowiedzialnym za przedłożenie projektu Radzie Ministrów jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2025 r.