Kiedy telefon działa jak alkohol?

Pisanie wiadomości podczas prowadzenia auta zwiększa ryzyko wypadku 23 razy. Fot. Fotolia
Rozmawiając przez telefon podczas prowadzenia samochodu jesteśmy narażeni na podobne niebezpieczeństwo jak przy zawartości około 0,8 promila alkoholu we krwi, a dopuszczalna dawka alkoholu we krwi, jaką może mieć kierowca wynosi jedynie 0,2 promila.

Reakcja kierowcy rozmawiającego przez telefon jest o 9% słabsza niż w przypadku skupienia się na drodze.

Aby uniknąć zagrożenia na drodze powinniśmy ograniczyć rozmowy telefoniczne do niezbędnego minimum. Rozmowa spowalnia reakcje oraz zmniejsza koncentracje kierowcy.

 Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault mówi o tym w następujący sposób: „Rozmowa prowadzi niejako do oślepienia. Kierowca patrzy na drogę, ale jego uwaga nie skupia się na prowadzeniu i nie widzi on wszystkich niebezpieczeństw lub zauważa je z opóźnieniem. W czasie rozmowy zawęża się pole widzenia, a tor jazdy staje się bardziej nierówny.”

Zobacz także: Jak bezpiecznie używać telefonu w aucie?

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że każda forma rozmowy telefonicznej podczas kierowania pojazdem jest niebezpieczna. Zarówno trzymanie telefonu przy uchu jak i korzystanie z systemów słuchawkowych może doprowadzić do zmniejszenia koncentracji. Według badań kierowcy prowadzący rozmowy telefoniczne wykazują średnio 24% większe wahania odległości samochodu znajdującego się z przodu i potrzebują 19% czasu więcej na powrócenie do normalnej prędkości po wykonaniu manewru hamowania.

Jednak nie tylko rozmowa jest niebezpieczna podczas prowadzenia auta. Równie niebezpieczne jest wybieranie numeru na jaki chcemy zadzwonić, ponieważ średnio zajmuje nam to aż dwanaście sekund. Trochę mniej bo pięć sekund zajmuje odebranie samej rozmowy.

Całkowita eliminacja rozmów telefonicznych w czasie jazdy samochodem może być trudna a nawet niemożliwa ale warto je ograniczyć tylko do tych „najważniejszych”. Nie dzwonić w celach towarzyskich narażając siebie i innych na wypadek. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zatrzymanie się w bezpiecznym miejscu i wykonanie telefonu.

Zobacz także: Jak efektywnie korzystać z systemu Bluetooth podczas jazdy?

Jeszcze groźniejsze w skutkach może być pisanie wiadomości tekstowych, gdy siedzimy za kierownicą. Odrywamy wtedy jedną rękę od kierownicy i tracimy kontakt z samochodem. Według badań na każde 6 sekund pisania wiadomości przez 4,6 sekundy nie patrzymy się na drogę. Łatwo więc policzyć, ze przy prędkości 90km/h przejeżdżamy „na ślepo” 115 metrów jezdni. Pisanie wiadomości zwiększa ryzyko wypadku 23 razy.

Kodeks drogowy w Polsce mówi, że kierowca korzystający z telefonu komórkowego podczas jazdy może zostać ukarany mandatem wysokości 200zł (na podstawie art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego).

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...