Grand Prix Holandii: zaskakujący wynik Kubicy?

Maciej Olesiuk
rozwiń więcej
Grand Prix Holandii: zaskakujący wynik Kubicy? / Materiały Alfa Romeo Racing ORLEN
Wyścig zorganizowany po raz pierwszy od 36 lat w Holandii wygrał Max Verstappen. W zawodach z dobrym wynikiem wziął udział też Robert Kubica.

Verstappen nad Hamiltonem

Holender (team Red Bull), dzięki zwycięstwu w sobotnich kwalifikacjach, startował z pole position. Tuż za nim znaleźli się Lewis Hamilton i Valtteri Bottas (obaj z teamu Mercedes).  Vestappen dobrze rozpoczął wyścig i zyskał przewagę nad Brytyjczykiem. Zmniejszył ją jednak po zjeździe na pit stop na 22-gim okrążeniu (Hamilton zjechał okrążenie wcześniej).
Chociaż postój Holendra był krótszy, to po wyjechaniu na tor miał mniejszą przewagę niż wcześniej (2 sekundy przed Brytyjczykiem). Dodatkowo musiał uporać się z prowadzącym wówczas Bottasem. Mimo pewnych problemów Verstappen utrzymał prowadzenie i zakończył wyścig na pierwszym miejscu. Tym samym odebrał Hamiltonowi prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Hamilton kontra Mercedes

W trakcie wyścigu Mercedes próbował strategicznie odrobić przewagę Verstappena nad Hamiltonem poprzez dodatkowy pit stop i wymianę opon. Nie zmieniło to losów wyścigu, ale rozzłościło Brytyjczyka, który robił wyrzuty swojemu teamowi, że zmiana opon nie była wówczas konieczna. Pod koniec wyścigu doszło do bratobójczej walki między kierowcami Mercedesa. Dodatkowy punkt za najszybsze okrążenie należał do Bottasa, ale Hamilton nie chciał odpuścić i w końcu odebrał go koledze z teamu.

Kubica na torze

Robert Kubica zastąpił w wyścigu Kimiego Raikkonena, który uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19. Wcześniej ostatni raz Kubica startował w Grand Prix Abu Zabi w grudniu 2019r. Zajął wtedy ostatnie miejsce. Obecnie jest kierowcą testowym teamu Alfa Romeo Racing Orlen. Za sterami bolidu przebrnął przez kwalifikacje, kończąc na 18-tej pozycji. W niedzielę startował jednak z 16-tego pola z powodu kar nałożonych na Sergio Pereza (czwarta wymiana silnika na dopuszczalne trzy oraz wymiana baterii) oraz Nicholasa Latifiego (wymienione nos i przednie skrzydło różniły się specyfikacją w stosunku do tych używanych podczas kwalifikacji). Meksykanin i Kanadyjczyk zostali dopuszczeni do zawodów, jednak czekał ich start z alei.

Dobry wynik Polaka

Polak długo nie zjeżdżał do boksu, wskutek czego zajmował nawet 13-te miejsce. Kiedy wrócił na tor był 18-ty. Ostatecznie zakończył wyścig na 15-tej pozycji, pokonując Nicholasa Latifiego, George’a Russella i Micka Schumachera. ,,Wczoraj mogłem zrobić trochę lepszą robotę, ale dziś, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, pojadę do domu z satysfakcją.” - powiedział Kubica w wywiadzie dla Przeglądu Sportowego. W przyszłym tygodniu odbędzie się Grand Prix Włoch. Nie wiadomo, czy Raikkonen będzie mógł wrócić, więc drugi start Polaka w wyścigu w sezonie jest możliwy.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...