Odcinek drogi ekspresowej S7 między Nidzicą, a Napierkami jest już otwarty!

Odcinek drogi ekspresowej S7 między Nidzicą, a Napierkami jest już otwarty! / Strabag Sp. z o. o.
Zakończono budowę i oddano do użytku kierowcom odcinek drogi ekspresowej S7 między Nidzicą, a Napierkami.

Otwarty odcinek drogi ekspresowej S7 mierzy 22 km

Firmy z grupy STRABAG - STRABAG Sp. z o.o. i STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o., zakończyły budowę drogi ekspresowej S7 między Nidzicą a granicą województwa warmińsko-mazurskiego w Napierkach. Łącznie wybudowano ponad 22 km drogi głównej i ok. 23 km dróg serwisowych. Kontrakty o łącznej wartości 400,5 mln PLN netto zostały zrealizowane dla Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad a za inwestycję odpowiadała GDDKiA w Olsztynie.

- Z dumą oddajemy do użytku kolejną nową drogę ekspresową, którą wybudowaliśmy zgodnie z przyjętym harmonogramem. Jako generalny wykonawca chciałbym szczególnie podkreślić, że w projekcie znalazły się nasze innowacyjne rozwiązania – na węźle Nidzica Północ zastosowaliśmy specjalną cichą nawierzchnię – asfalt z dodatkiem gumy, który nie tylko obniży hałas ale również zabezpieczy drogę przed pękaniem podczas niskich temperatur. Nowa droga poprawi bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników – mówi Alfred Watzl, CEO, członek zarządu STRABAG Sp. z o.o.

Zobacz też: Zachodnia obwodnica Radomia - kiedy powstanie?

Budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Nidzica - Napierki

W ramach całej inwestycji wybudowana została dwujezdniowa bezkolizyjna droga ekspresowa S7 o długości ponad 22 km na odcinku Nidzica – Napierki. Roboty drogowe objęły również budowę ok. 23 km dróg serwisowych, czterech węzłów komunikacyjnych

i pobocza. Ponadto powstało dziesięć wiaduktów drogowych nad trasą ekspresową i pięć wiaduktów w ciągu drogi, dwa mosty, jeden przejazd gospodarczy oraz jeden szeroki na 98 metrów ekologiczny most dla dużych zwierząt.

Zobacz też: Oferty na realizację odcinka drogi S7 Pieńki – Płońsk

Inwestycję podzielono na dwa odcinki:

9,1- kilometrowy odcinek Nidzica Północ (z węzłem) -Nidzica Południe (z węzłem), wybudowany przez STRABAG Sp. z o.o.

13,6 - kilometrowy odcinek Nidzica Południe (bez węzła) -Napierki, wybudowany przez STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o. o.

W całym przebiegu drogi wybudowano także urządzenia ochrony środowiska - 28 betonowych i 28 stalowych przepustów oraz 102 przepusty polietylenowe. Łącznie postawiono ok. 87 tys. m barier ochronnych i blisko 48 tys. m ogrodzeń.

Zobacz też: Budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Mława-Strzegowo

Nowe technologie

Na drodze ekspresowej S7 STRABAG Sp. z o.o. wykonał odcinek testowy w specjalnej technologii – nawierzchnię bitumiczną SMA z asfaltu modyfikowanego gumą o łącznej powierzchni 7 tys. m kw. Do realizacji zadania wykorzystany został specjalny podajnik mieszanki mineralno-asfaltowej do warstwy ścieralnej SMA, który poprawił wydajność robót oraz przede wszystkim równość nawierzchni, co przełoży się na komfort jazdy samochodem.

Zobacz też: Jak długo potrwa budowa drogi ekspresowej S7 od węzła Lotnisko do Obwodnicy Grójca?

Regionalne korzyści

Droga ekspresowa S7 to bardzo ważna arteria komunikacyjna Polski. Łączy porty Trójmiasta z Warszawą i południem kraju. Dzięki obwodnicy Nidzicy ruch pojazdów wyprowadzony zostanie poza obszary zabudowane, co bezpośrednio wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i warunków życia mieszkańców. Odcinek Nidzica – Napierki połączy się z wcześniej oddanym do ruchu odcinkiem Olsztynek – Nidzica. Dzięki inwestycji możliwa będzie poprawa dostępności komunikacyjnej regionu, zmniejszenie negatywnego odziaływania na środowisko oraz skrócenie czasu przejazdu w ruchu tranzytowym.

Fakty

GENERALNY WYKONAWCA: STRABAG Sp. z o. o., STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o.

WARTOŚĆ inwestycji całościowa:

Odcinek 1: ok 186,5 mln PLN netto

Odcinek 2: ok 214 mln PLN netto

TERMIN REALIZACJI: 3/2015- 6/2017

ZAMAWIAJĄCY: GDDKiA, Podmiot odpowiedzialny za realizację: GDDKiA Oddział w Olsztynie

KONTRAKTY W LICZBACH:

  • ponad 22 km drogi ekspresowej
  •  ok 23 km dróg serwisowych
  • 10 wiaduktów drogowych nad trasą ekspresową
  • 5 wiaduktów w ciągu drogi
  • 2 mosty
  • przejazd gospodarczy
  • przejście ekologiczne dla dużych zwierząt
  • 28 betonowych przepustów
  • 28 stalowych przepustów
  • 102 przepusty polietylenowe
  • ok 87 tys. m barier ochronnych
  • ok. 48 tys. m ogrodzeń

Źródło: Materiały prasowe STRABAG Sp. z o. o.,

Moto
Polacy wciąż kupują więcej nowych aut niż przed rokiem. Jaki napęd silników góruje w transakcjach
17 paź 2024

Dane rejestracji nowych samochodów we wrześniu potwierdzają, że rynek ewidentnie przyspieszył. To już kolejny miesiąc ze wzrostem rejestracji rok do roku. Najpopularniejsza niezmiennie jest Toyota, której sprzedaż względem zeszłego roku jednak nieco spadła.

Nowy fotoradar w województwie śląskim już działa! Ograniczenie do 50 km/h
17 paź 2024

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru w województwie śląskim. Dozwolona prędkość wynosi 50 km/h. Dokładną lokalizację urządzeń rejestrujących działających w systemie CANARD można znaleźć na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Rower elektryczny: ledwie zadebiutował już jest przestarzały, a jego miejsce zajmie rower wodorowy - dlaczego
17 paź 2024

Rower elektryczny nie jest aż tak ekologicznym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Produkcja i utylizacja baterii litowych generuje kolejne wyzwania środowiskowe, które wciąż czekają na rozwiązanie.

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km
17 paź 2024

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości w województwie pomorskim.

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? RPO interweniuje u MI
17 paź 2024

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u Ministra Infrastruktury. Opłata za badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu wynosi 150 zł.

Akademia Puchatka – pierwszoklasista bezpieczny na drodze, ale i w Internecie
17 paź 2024

Nowy rok szkolny to początek nauki o bezpieczeństwie najmłodszych. Ruszyły zapisy do XVI edycji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, którego Patronem jest policja. W tym roku dzieci poznają zasady bezpieczeństwa aż w sześciu obszarach.

Ci kierowcy przesiadają się z elektryków z powrotem do aut spalinowych. Zakup elektryka? Tylko pod przymusem
16 paź 2024

Niemieccy kierowcy samochodów elektrycznych przy zakupie kolejnego pojazdu coraz częściej decydują się na auta z silnikiem spalinowym. Co więcej, wielu mówi, że zdecydowałoby się na samochód elektryczny tylko pod przymusem. 

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych
16 paź 2024

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych. Urządzeń do automatycznej rejestracji wykroczeń drogowych będzie jeszcze więcej.

Planujesz kupno nowego auta? Spiesz się, bo będzie problem: najpierw pojazdów zacznie brakować, potem mocno podrożeją
16 paź 2024

W styczniu 2025 r. wchodzą w życie wytyczne dyrektywy CAFE (Clean Air For Europe), która nakłada na producentów samochodów wyśrubowane normy emisji CO2. Nowe limity wpłyną na branżę motoryzacyjną – producenci prawdopodobnie zareagują podniesieniem cen aut spalinowych i zachętami do zakupu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych.

 

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska
15 paź 2024

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

pokaż więcej
Proszę czekać...