Most w Piwnicznej został oddany do użytku

Most w Piwnicznej został oddany do użytku / GDDKiA
Oddano do użytku nowy most nad Popradem łączący Słowację z Polską. Budowa nowej przeprawy była wspólną inicjatywą Polsko-Słowacką.

Nowy most graniczny nad Popradem, między Polską a Słowacją w Piwnicznej został udostępniony do ruchu. Nowa przeprawa w ciągu drogi krajowej nr 87 pozwoli kierowcom uniknąć utrudnień i omijać niebezpieczne osuwiska między Piwniczną a Mniszkiem na Słowacji.

Zakres inwestycji po stronie polskiej:

  • rozbudowa drogi krajowej nr 87 na długości 2760 m;
  • rozbiórka  istniejącego mostu  na  rzece  Poprad  w  miejscowości Piwniczna i budowa w jego śladzie nowego mostu;
  • budowa  mostu  granicznego  na rzece  Poprad długości  całkowitej 322,80 m z czego po stronie polskiej 162,11m, wraz z dojazdami o długości 300 m;
  • budowy skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 971 i drogą powiatową K 1519 w formie małego ronda;
  • przełożenie drogi wojewódzkiej nr 970 na długości 430 m.

Zobacz też: Most Łazienkowski będzie przejezdny w październiku?

W ramach inwestycji po stronie polskiej wykonano:

  • nowy odcinek drogi krajowej nr 87 od ronda stanowiącego dojazd do mostu granicznego na rzece Poprad;
  • nowy odcinek drogi łączącej drogę wojewódzką nr 971 z rondem -  drogi łączącej rondo z drogą powiatową; 
  • wzmocnienie istniejącej nawierzchni drogi krajowej nr 87 do nośności  115kN/oś;
  • nowy most nad rzeką Poprad wraz z dojazdami oraz rozbiórką istniejącego obiektu;
  • nowy most nad potokiem Łomniczanka, po rozbiórce starego;
  • nowy most w miejscu istniejącego obiektu na potoku wraz z regulacją koryta do wylotu do rzeki Poprad.

Przebudowano także skrzyżowania, w tym:  skrzyżowania z ul. Kościuszki na długości 21,82 m, z drogą lokalną na długości 51,50 m oraz z ul. Nadbrzeżną na długości 14,15 m. Przebudowano mur oporowy na odcinku 1 km, przebudowano i wybudowano chodniki, zjazdy, zatoki autobusowe, ścieżkę rowerową, nowe przepusty. Przebudowano również wyloty cieków w obrębie muru oporowego. Zamontowano elementy bezpieczeństwa ruchu, wyremontowano schody terenowe oraz umocniono prawy brzeg rzeki Poprad.

Zobacz też: Kiedy zakończy się budowa mostu na rzece Sole w Żywcu?

Koszt robót po stronie polskiej wyniósł ok. 55 mln zł, udział finansowy Polski w budowie mostu granicznego wyniósł ok. 2 mln euro netto.

Kalendarium:

  • 23 listopada 2004 r. w Ostrawie została podpisana umowa pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej w sprawie budowy nowego połączenie drogowego i mostu granicznego przez rzekę Poprad w miejscowościach Piwniczna i Mniszek nad Popradem.
  • 19 marca 2012 r. strona słowacka podpisała umowę z wykonawcą na prace budowlane oraz pełnienie nadzoru inwestorskiego. Rozpoczyna się budowa mostu granicznego.
  • 14 marca 2013 r. strona polska podpisuje umowę z wykonawcą i rozpoczyna inwestycję: „Udział w budowie mostu w Piwnicznej na rzece Poprad na drodze nr 87 wraz z dojazdami”.

Źródło: Materiały prasowe GDDKiA

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...