Budowa trasy S8 - odkrycia archeologiczne

Budowa trasy S8 - odkrycia archeologiczne. Fot. Fotolia
Na niektórych odcinkach budowy trasy ekspresowej S8 - od obwodnicy Zambrowa do granicy województwa podlaskiego prace budowlane zostały wstrzymane do października. Ma to związek z odkryciami archeologicznymi.

Odkrycie pochodzącego z czasów rzymskich cmentarza, ceramiki z XVII w. w niemal nienaruszonym stanie i fragmenty czołgu z II wojny światowej - to wynik dotychczasowych prac archeologicznych prowadzonych przy budowie drogi S8 na trasie Białystok-Warszawa.

We wtorek na konferencji prasowej w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku przedstawiono wyniki dotychczasowych prac archeologicznych, które odbywają się przy przebudowywanym odcinku drogi S8 od obwodnicy Zambrowa do granicy woj. podlaskiego. Wykopaliska prowadzone są od maja, mają potrwać jeszcze kilka tygodni - mówił archeolog Sławomir Żółkowski.

Archeolodzy na sześciu stanowiska przebadali łącznie ponad 9 ha, ale - jak zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami Żółkowski - stanowiska będą poszerzone o kolejne 7 ha.

Zobacz też: Budowa drogi S6, odcinek Płoty-Kiełpino

Żółkowski mówił, że dokonano "dość ciekawych odkryć" - zarówno dużych obiektów ziemnych jak zabytków ruchomych. Najstarsze zabytki mają kilka tysięcy lat, pochodzą z czasów rzymskich, a najmłodsze - z okresu II wojny światowej.

Zdaniem archeologa, najciekawszym odkryciem jest cmentarzysko kultury przeworskiej (kultura epoki żelaza rozwijająca się między III wiekiem p.n.e. a V wiekiem n.e. na terenach obecnej Polski oraz Zakarpacia - PAP) z okresu wpływów rzymskich. To kilkanaście grobów ciałopalnych, gdzie oprócz przepalonych kości ludzkich znaleziono też dary grobowe, m.in. broń wykonaną z żelaza, groty oszczepów, okucia tarczy czy ozdoby wykonane z brązu - zapinki i grzebienie. Odkryto też importy z Cesarstwa Rzymskiego, m.in. ceramikę zwaną terra sigillata oraz ślady stopionych monet rzymskich.

Kolejne znaleziska, najliczniejsze, pochodzą z okresu późnego średniowiecza i XVI-XVII wieku. Żółkowski mówił, że na tych stanowiskach odkryto wsie, które powstały w okresie późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności. Odkryto tu bardzo liczne pozostałości domostw, studni, jam zasobowych, a także ceramikę, fragmenty broni czy kości zwierzęce.

Na konferencji pokazano dwa naczynia pochodzące z XVII w. - w niemal nienaruszonym stanie. Żółkowski wyjaśnił, że odkryto je w dwóch studniach i - jak dodał - być może służyły do czerpania wody. Dodał, że studnie są często skarbnicami dobrze zachowanych przedmiotów.

Zobacz też: Plan rządu - do 2023 r. 100 mld złotych na drogi

W ocenie archeologa, wsie, pozostałości których zostały przebadane, upadły w efekcie potopu szwedzkiego w drugiej połowie XVII wieku. "Najmłodsze zabytki znajdowane na terenach tych wsi to monety boratynki, pochodzące z lat 50.-60. XVII w." - dodał Żółkowski.

Najmłodszy zabytek pochodzi z II wojny światowej - to fragmenty niemieckiego czołgu, który został wysadzony na tych terenach w 1944 r. Archeolog powiedział, że mieszkańcy potwierdzili, że taki wybuch miał miejsce.

Żółkowski pytany przez PAP o znaczenie dokonanych odkryć powiedział, że znaleziska uzupełniają przede wszystkim historię tych terenów, dostarczają też nowych ciekawych zabytków i informacji. Dodał, że te tereny jeszcze do niedawna "były zapóźnione", jeśli chodzi o odkrycia archeologiczne, więc każde wykopalisko jest tym cenniejsze.

Archeolog mówił, że jedną z zaskakujących informacji jest odkrycie cmentarzyska z okresu rzymskiego, na którym oprócz znalezisk tzw. kultury przeworskiej występują zabytki związane z kulturą wielbarską (kultura epoki żelaza rozwijająca się między I a V wiekiem, na terenach obecnej północnej i wschodniej Polski oraz zachodniej Ukrainy - PAP). "Ewidentnie łączymy tę kulturę z dawnym ludem Gotów, który przemieszczał się ze Skandynawii nad Morze Czarne i stanowisko to poświadcza pewien rodzaj koegzystencji obu tych populacji (przeworskiej i wielbarskiej - PAP). To ciekawe współwystępowanie obu kultur archeologicznych na jednym stanowisku, co jest dość rzadkie" - powiedział Żółkowski.

Prace przy budowie odcinka drogi S8 są kontynuowane na fragmentach, gdzie nie ma stanowisk archeologicznych; tam, gdzie prace są prowadzone, budowa jest wstrzymana do końca października - poinformował rzecznik podlaskiej GDDKiA Rafał Malinowski. (PAP)

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...