Podpisano umowę na budowę S7 na odcinku Chęciny-Jędrzejów

Podpisano umowę na budowę S7 na odcinku Chęciny-Jędrzejów. / ShutterStock
GDDKiA podpisała umowę na budowę 21,5 km odcinka drogi ekspresowej S7 w województwie Świętokrzyskiem. Kiedy inwestycja zostanie ukończona?

Budowa S7 Chęciny Jędrzejów - kiedy koniec?

Ok. 21,5-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 7 pomiędzy Chęcinami a Jędrzejowem (Świętokrzyskie), zostanie przebudowany do parametrów drogi ekspresowej. W poniedziałek umowę z wykonawcą inwestycji podpisał kielecki oddział GDDKiA.

Przetarg na realizację inwestycji wygrało konsorcjum włoskich firm, którego liderem jest Salini Polska – firma pracowała m. in. przy budowie odcinka autostrady A-1.

„Od podpisania kontraktu jest trzydzieści dni na przekazanie placu budowy. Potem niezwłocznie rozpoczniemy prace. Będziemy korzystali z wiedzy i doświadczenia polskich podwykonawców” – powiedział podczas konferencji prasowej w Kielcach dyrektor kontraktu, Marcin Marciniak.

Inwestycja powinna się zakończyć do końca 2017 r.

Zobacz też: Zachodnia obwodnica Radomia - kiedy powstanie?

Nowy odcinek połączy się z obwodnicą Kielc

Nowa, dwujezdniowa droga ekspresowa od węzła Chęciny do węzła Jędrzejów, będzie miała długość około 21,5 km i połączy wybudowaną w 2013 r. obwodnicę Kielc z istniejącą, wschodnią obwodnicą Jędrzejowa. Droga będzie wiodła częściowo po nowym śladzie – na wschód od obecnej trasy, kilkakrotnie łącząc się ze starą „siódemką”.

Na nowej drodze zostaną wybudowane trzy dwupoziomowe węzły drogowe - w Tokarni, Brzegach i Mnichowie oraz dwa miejsca obsługi podróżnych - w Smykowie i Podlesiu. Elementy inwestycji to 11 wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej, cztery wiadukty nad drogą, sześć mostów, tunel pieszo-rowerowy oraz sześć przejść dla dużych i średnich zwierząt.

Powstanie również sieć dróg dojazdowych umożliwiająca obsługę okolicznych nieruchomości. Wykonawca przebuduje także urządzenia techniczne - linie telekomunikacyjne, sieci elektroenergetyczne, gazociągi, sieci wodociągowe, kanalizację deszczową i sanitarną, urządzenia melioracyjne i związane z infrastrukturą kolejową oraz oświetlenie.

Zobacz też: Budowa S7, odcinek Nidzica - Napierki

Wartość robót to 585,7 mln złotych. Termin realizacji inwestycji to 22 miesiące od daty podpisania umowy (bez okresów zimowych). Budowa ma być współfinansowana ze środków unijnych, z programów realizowanych w latach 2014-2020.

W woj. świętokrzyskim poza wymienianym odcinkiem, jeszcze dwa fragmenty drogi nr 7 nie zostały przebudowane do parametrów „ekspresówki”. Od jesieni ub. r. trwa realizacja 20-kilometrowego odcinka od Jędrzejowa, do granicy woj. świętokrzyskiego z woj. małopolskim.

Po protestach ekologów trwa postępowanie sądowo-administracyjne, związane z realizacją ostatniego odcinka – ok. 7,6 km od Skarżyska-Kamiennej do granicy z Mazowszem. „Zakładamy, że to rozstrzygnięcie nie nastąpi w tym roku. Realnie – na początku przyszłego. Jeśli chodzi o postępowanie przetargowe, jest ono w toku, niebawem przejdziemy do drugiego etapu jego realizacji” - powiedział dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Krzysztof Strzelczyk.

Droga krajowa nr 7 (na niektórych odcinkach S7) łączy Trójmiasto z południową częścią kraju, w tym z Krakowem. Na terenie woj. świętokrzyskiego od Skarżyska-Kamiennej do węzła „Kielce Południe” trasa została już przebudowana do parametrów drogi ekspresowej – to ok. 50 km.

ban/ pz/

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...