Podpisano umowę na budowę kolejnego odcinka S7

Podpisano umowę na budowę kolejnego odcinka S7 Fot. Fotolia
Podpisano umowę na budowę kolejnego odcinka trasy ekspresowej S7 od Jędrzejowa do granicy województwa Świętokrzyskiego. Zgodnie z umową odcinek ma być oddany do użytku w pierwszej połowie 2017 r.

 Rozpoczyna się budowa kolejnego 20-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 od Jędrzejowa do granicy województwa świętokrzyskiego. W siedzibie kieleckiego Oddziału GDDKiA została podpisana została umowa z Wykonawcą inwestycji. Zakończenie prac budowlanych planowane jest w pierwszej połowie 2017 roku.

Ze strony inwestora umowę podpisali Krzysztof Strzelczyk, Zastępca Dyrektora kieleckiego Oddziału GDDKiA ds. Zarządzania Drogami i Mostami oraz Marcin Niewadził, zastępca Dyrektora Oddziału ds. Ekonomiczno-Finansowych, ze strony Wykonawcy – Artur Popko, Dyrektor Budownictwa Komunikacyjnego Budimex S.A.

Zobacz też: Rząd zbuduje całą S7 do 2020 r.

Dzięki nowej drodze ekspresowej  S7 na odcinku od Jędrzejowa do granicy województwa świętokrzyskiego z małopolskim znacznie skróci się czas podróżowania między Warszawą, a Krakowem. Dwujezdniowa droga ekspresowa z bezkolizyjnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi typu węzły i wiadukty oznacza poprawę bezpieczeństwa drogowego i komfortu jazdy.

W  ramach inwestycji powstanie nowy dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej S7 o długości 20 kilometrów z czterema węzłami w Jędrzejowie, Łączynie, Mierzawie i Wodzisławiu. Nowa droga z 4-kilometrową obwodnicą Wodzisławia będzie biegła w przeważającej części po śladzie już istniejącej trasy. W ramach inwestycji zaplanowano ponad trzydzieści obiektów inżynierskich typu mosty, wiadukty, przejścia dla pieszych i przejścia dla zwierząt oraz drogi dojazdowe zapewniające komunikację lokalną.

Zobacz też: Pierwsza jazda Ford Mondeo 1.5 EcoBoost 160 KM

Dane ogólne:

Klasa drogi – S (ekspresowa)

Długość odcinka drogi ekspresowej – 19,932 km

Przekrój – 2 x 2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu)

Kategoria ruchu i obciążenie – KR6, 115 KN/oś

Szerokość jezdni - 10 m (dwa pasy ruchu po 3,5 m, pas awaryjny 2,5 m, opaska wewnętrzna 0,5 m)

Łączna długość dróg dojazdowych – około 40 km

Liczba obiektów inżynierskich – 35 (6 mostów, 9 wiaduktów, 2 kładki dla pieszych, 1 podziemne przejście dla pieszych, 2 przejścia dla zwierząt dużych, 12 przepustów dla zwierząt małych, 3 przejazdy gospodarcze pod drogą ekspresową)

Długość ekranów akustycznych – 1,6 km

Liczba węzłów drogowych - 4 (Jędrzejów Wschód, Jędrzejów Południe w Łączynie, Mierzawa, Wodzisław)

Zaplanowane Miejsca Obsługi Podróżnych – 2 (w Potoku Małym po wschodniej stronie S7 i w Klemencicach po zachodniej stronie S7)

Inwestor – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach

Wykonawca – Konsorcjum: Lider Budimex S.A., Partner Ferrovial Agroman S.A.

Projektant - WBP Zabrze Sp. z o.o.

Nadzór - Promost Consulting Sp. z o.o.

Wartość robót budowlanych – 348,6 mln złotych

Czas realizacji kontraktu 22 miesiące od daty podpisania umowy z doliczeniem trzech 3-miesięcznych okresów zimowych (planowane zakończenie inwestycji I połowa 2017 roku)

Inwestycja przewidziana jest do współfinansowania przez Unię Europejską w latach 2014 -2020

Zobacz też: Jeden z nielicznych w Europie drogowych mostów kompozytowych powstaje w Polsce

Ekspresowa „siódemka” 

Odcinek Jędrzejów – granica województwa to kolejny krok w budowie drogi S7, która docelowo ma zyskać pełne parametry trasy ekspresowej nie tylko w granicach regionu świętokrzyskiego. Przypomnijmy – w roku 2009 oddany został do ruchu węzeł Kielce-Północ (czyli odcinek S7 od Występy do Wiśniówki o długości 7,3 km), w roku 2011 odcinek S7 Skarżysko-Kamienna – Występa (16,8 km), w roku 2013 obwodnica Kielc czyli odcinek S7 Wiśniówka – Chęciny (22,7 km). Po uwzględnieniu także istniejącej obwodnicy Jędrzejowa i wybudowanego wcześniej przejścia przez Skarżysko można stwierdzić, że ponad połowa „siódemki” w regionie świętokrzyskim ma już pełne parametry trasy ekspresowej. Po wybudowaniu odcinka od Jędrzejowa do granicy województwa świętokrzyskiego w 2017 roku droga nr 7 będzie miała parametry trasy ekspresowej na długości około 70 km.

W br. planowane jest podpisanie umowy z Wykonawcą na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej od Chęcin do Jędrzejowa (20 km), a w pierwszej połowie 2015 odcinka od granicy województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego do Skarżyska-Kamiennej (7,8 km). Trwają przetargi na realizację tych inwestycji.

Kielecki Oddział GDDKiA nadzoruje także realizację odcinka drogi ekspresowej S7 od Radomia do granicy województwa świętokrzyskiego z mazowieckim (umowa z Wykonawcą podpisana w sierpniu br., odcinek o długości około 22 km ) i obwodnicy Radomia (w trakcie procedury przetargowej, odcinek o długości około 25 km).

Źródło: GDDKiA

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...