Sytuacja na Polskich drogach 100 dni przed Euro 2012

Daniel Kowieski
rozwiń więcej
Czas przejazdu między miastami. fot. korkowo.pl
W Polsce od dłuższego czasu trwają remonty dróg, zarówno w miastach jak i na trasach między nimi. Taka sytuacja jest spowodowana organizacją w naszym kraju mistrzostw UEFA Euro 2012.

Mimo zbliżającego się terminu rozpoczęcia największego piłkarskiego święta na świecie, Polskie drogi ciągle nie wyglądają tak jak sobie niektórzy wyobrażają. Jednak czy informacje o trwaniu wielu remontów i o tym, że niektórych z nich na pewno nie da się ukończyć powinno nas niepokoić? Sytuację na drogach w Polsce sprawdzili specjaliści z serwisu korkowo.pl.

Zobacz też: Nowelizacja ustawy o drogach publicznych

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej startujące w czerwcu będą się odbywać w czterech Polskich miastach tj. w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu. Sytuacja na trasach między nimi nie jest za ciekawa co może martwić kibiców. Większość z nich prawdopodobnie będzie się poruszać między miastami własnym autem, taka podróż jednak zajmie sporo czasu. Według danych z serwisu korkowo.pl czasy takich przejazdów kształtują się następująco:

Zobacz też: Wejdź na stronę Castrol i wygraj bilety na Euro 2012

Gdańsk – Warszawa: 4h 40min.

Wrocław – Warszawa: 4h 50min.

Wrocław – Gdańsk: 6h 50min.

Wrocław – Poznań: 2h 50min.

Poznań – Gdańsk: 4h 31min.

Warszawa – Poznań: 3h 58min.

A jak wygląda sytuacja w samych miastach? Obszary otaczające stadiony, na których odbywać się będą mecze zostaną całkowicie wyłączone z ruchu albo obowiązywać będzie zakaz parkowania. Jednak nie sparaliżuje to całej komunikacji. Jak wynika z danych serwisu korkowo.pl średnia prędkość poruszania się wzrosła w porównaniu do sytuacji sprzed 3 miesięcy.

W Poznaniu ścisłe centrum porusza się ze średnią prędkością 23-24km/h w porannym i popołudniowym szczycie. Trzy miesiące temu prędkość wynosiła jedynie 18km/h. Na terenie oddalonym o 5 km od centrum to już 29km/h a obszar oddalony o 10-15 km może pochwalić się prędkością do 45km/h.

Zobacz też: Warszawa "stolicą" korków

W Gdańsku po centrum poruszamy się z podobną prędkością jak w Poznaniu – 23-25km/h. Obszar oddalony o 5 km od centrum to średnia prędkość rzędu 27km/h. Obrzeża Gdańska oddalone o 10-15 km to prędkość do 44km/h.

We Wrocławiu po centrum w godzinach szczytu pojedziemy najszybciej – 24-26km/h. Dalsze tereny to prędkość 29km/h a po obrzeżach 47km/h.

W Warszawie prędkość z jaką poruszamy się po centrum to 24-25km/h a na terenach oddalonych o 5 km 27km/h. Po obszarze oddalonym o 10-15 km możemy się poruszać z prędkością wynoszącą do 41km/h.

Zobacz też: We Wrocławiu także korki

Jak widać, dane zebrane przez korkowo.pl (informacje pochodzą z urządzeń GPS montowanych na samochodach poruszających się po 4 miastach w godzinach 6-21) dają pozytywny obraz Polskich dróg przed Euro. Jak zawsze nie wszystko da się ukończyć w terminie ale sytuacja się poprawia, jeździmy z coraz większą prędkością czyli zmniejsza się ilość korków. Można mieć tylko nadzieję, że po zakończeniu mistrzostw w Polsce nagle remonty nie staną w martwym punkcie.

Źródło: Korkowo.pl

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...