Statystyki policyjne: w kwietniu odnotowano prawie 11 tysięcy wypadków

Ilość zarówno wypadków, kolizji, jak i osób rannych i zabitych zwiększyła się w kwietniu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego Fot. Fotolia
W kwietniu 2011 na polskich drogach zginęło 290 osób, a 3733 zostały ranne. Liczba wypadków w porównaniu z kwietniem 2010 roku zwiększyła się.

Wstępne dane dotyczące stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym pokazują, że w kwietniu 2011r. w Polsce miało miejsce 3043 wypadków drogowych. W ich wyniku 290 osób zginęło, a 3773 osoby zostały ranne. Odnotowano 29 104 kolizji. Ilość zarówno wypadków, kolizji, jak i osób rannych i zabitych zwiększyła się w kwietniu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Statystyki stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w układzie województw pokazują, że w kwietniu 2011 roku najwięcej wypadków w Polsce było w województwie śląskim (370). 

Tam śmiertelnych ofiar odnotowano 26, a rannych 440. Najwięcej osób straciło wtedy życie w wyniku wypadków na drogach województwa wielkopolskiego (37 osób, z czego 25 zmarło na miejscu, a 12 w szpitalu). Statystyki dla miasta Warszawa za ubiegły miesiąc prezentują się następująco: wypadki - 98, zabici - 7, ranni - 108.

Zobacz też: Wyróżniki tablic rejestracyjnych województwa świętokrzyskiego 

W okresie styczeń-kwiecień 2011, na polskich drogach doszło do 10 082 wypadków drogowych. Skutkiem czego 1 012 osób zginęło, a 12 537 odniosło obrażenia. Policja odnotowała także 119 202 kolizji. W porównaniu z tym samym okresem w roku 2010, zmniejszyła się jedynie liczba tych ostatnich. Województwo śląskie przoduje również i w tym niechlubnym zestawieniu. Na tych terenach doszło w okresie od stycznia do kwietnia tego roku do największej liczby tragedii na drogach (1321). Dla porównania, ilość wypadków w województwie opolskim, to „tylko” 186 (był to rejon najmniej „wypadkowy” w tym okresie).

Wskaźniki stanu bezpieczeństwa na 100 tys. mieszkańców, za okres styczeń-kwiecień bieżącego roku kształtują się następująco: dla wypadków jest to 26,4, dla zabitych 2,7, a dla rannych - 32,8.

Polacy ciągle jeżdżą "na gazie"

Jak wyglądają statystyki w kwestii ujawniania i eliminowania z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu? Jeżeli chodzi o kwiecień 2011 roku, policjanci podają liczbę 2 919 jako ogół osób, które kierowały pojazd po użyciu alkoholu lub podobnego w działaniu środka, o którym mowa w art. 87 § 1 i 2 Kodeksu Wykroczeń. Drogówka mówi natomiast o 2 008 kierujących pojazd po użyciu alkoholu, wliczając w to 1 505 osób po użyciu substancji z art. 87 § 1 KW.

A co z nietrzeźwymi kierowcami? W kwietniu policja ukarała 12 886 osób kierujących pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 178a § 1 kodeksu karnego). W tym zawiera się liczba 7 167 ludzi, którzy prowadzili w takim stanie pojazdy mechaniczne. Policjanci z polskiej drogówki ujawnili również dane dotyczące liczby osób, które dopuściły się prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz kierujących pojazdami mechanicznymi w tym stanie- to odpowiednio 5 565 i 3 570. W porównaniu do kwietnia ubiegłego roku zanotowano wzrost liczby pijanych kierowców.

Zobacz też: Nietrzeźwi sprawcy wypadków

Natomiast dane z okresu styczeń – kwiecień 2011 mówią o 10 510 kierujących pojazdami po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka (art. 87 §1 i 2 KW), a polska drogówka o 7 452 kierujących pojazdami po użyciu alkoholu, w tym 5 987 z art. 87§1 KW.

W pierwszych czterech miesiącach roku ubiegłego liczba osób, które usiadły za kółkiem po spożyciu alkoholu była mniejsza, niż w tegorocznych.

Policjanci ruchu drogowego zajmują się nie tylko karaniem pijanych kierowców, ale i wykrywaniem przestępstw kryminalnych, bardzo często, jak pokazują statystyki, spotykając się przy tym z propozycjami przyjęcia łapówki. W trakcie rutynowych kontroli wyłapują inne nieprawidłowości czy przestępstwa. Zdarza się, że podczas rutynowej kontroli auto okazuje się być kradzione. Mają miejsce również przypadki, gdy właściciel samochodu jest poszukiwany kilkoma listami gończymi oraz próby przewozu kilku tysięcy paczek papierosów bez polskiej akcyzy.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...