Polska pod śniegiem: sytuacja na czwartek

Śnieg w wielu miejscach przestał już padać, a sytuacja zaczyna się poprawiać. Wciąż jednak kierowcy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami. 

W Warszawie po trasach autobusów komunikacji miejskiej jeździ 170 pługów zgarniając z nich śnieg i posypując mieszanką chlorku sodu z chlorkiem wapnia. Mieszkańcy stolicy powinni raczej korzystać z komunikacji miejskiej. Od rana do godziny 10 w Warszawie doszło do 10 kolizji i dwóch wypadków drogowych.

Problem z poruszaniem się mają też tramwaje, ponieważ śnieg ze zwrotnic musi być usuwany ręcznie przez motorniczych oraz pracowników nadzoru ruchu. Utrudnienia występują na głównych węzłach komunikacyjnych, czyli na Rondzie Starzyńskiego, pętli Górczewska, na skrzyżowaniu ulic Nowowiejskiej i Al. Niepodległości, na Rondzie Wiatraczna, w Al. Reymonta oraz na Pl. Narutowicza.

Zobacz również: Jak poradzić sobie z zimą?

Na warszawskich drogach leży gruba warstwa śniegu, a pod nią lód. Synoptycy zapowiadają, że w ciągu dnia na Mazowszu może spaść około 20 centymetrów śniegu.
Drogi krajowa numer 718 na odcinku Pruszków-Ołtarzew jest zablokowana. Z powodu trudnych warunków drogowych przewrócił się tam tir.

Do południa odwołane zostały połączenia lotnicze realizowane z Okęcia. Nie odbędą się kursy między Warszawą a Frankfurtem, Paryżem, Helsinkami, Milanem Malpensą, Londynem Heathrow i Dublinem.

W godzinach porannych nie można było odlecieć do Krakowa. Niektóre rejsy były opóźnione, np. do Pragi, ale też z Monachium, Brukseli, Toronto oraz Gdańska.

Lotnisko funkcjonuje z przerwami, ponieważ co pół godziny na kwadrans są przerwy w startach i lądowaniach samolotów, ponieważ kolumna odśnieżająca oczyści pas startowy ze śniegu.

Województwo łódzkie

Na drogach krajowym województwa łódzkiego pracuje 160 pługosolarek i pługopiaskarek. Wszystkie szlaki komunikacyjne są tam przejezdne. Opady w Łódzkiem mają się skończyć około południa.

Na trasie krajowej nr 14 pod Sieradzem część drogi zablokował tir. Ruch odbywa się tam wahadłowo.

Mieszkańcy Łodzi jadący w kierunku skrzyżowania al. Kościuszki z al. Mickiewicza napotkają trudności, ponieważ wykoleił się tam tramwaj, ruch jest utrudniony we wszystkich kierunkach.

Kujawsko-pomorskie

W województwa kujawsko-pomorskim w wielu miejscach samochody ciężarowe blokują ruch i tworzą się korki. Tamtejsze drogi są zaśnieżone, pomimo że pracują na nich pługi. Zablokowane są drogi krajowe nr 10 w Rudnej k. Nakła, nr 1 w Świętem k. Grudziądza i Grzywnej k. Torunia, a także nr 5 w pobliżu Bydgoszczy.

Nieprzejezdne są odcinki dróg wojewódzkich w okolicach Włocławka - 267, 252, 301 i 244, w okolicach Torunia - 554, 649, 551, a także w pobliżu Inowrocławia - 555, 256.

W Małopolsce lepiej

Tutaj również wszystkie drogi krajowe są przejezdne. W samym Krakowie przejazd komunikacją miejską, decyzją prezydenta miasta, jest darmowy, aby zachęcić kierowców do zostawienia aut w domu. Opady śniegu skończyły się we środę około 23 wieczorem, służby miejskie zdążyły więc odśnieżyć miasto.

Zobacz również: Jak wykopać samochód z zaspy?

Pomorze Zachodnie

Na Pomorzu Zachodnim wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne. Należy jednak uważać, ponieważ jest ślisko.

W Szczecinie główne ulice są przejezdne. Najgorzej jest w okolicach Wałcza na drodze krajowej nr 179. Tam z powodu dużych ilości śniegu i błota pośniegowego tworzą się korki.

Wielkopolska

W Wielkopolsce na drogach pracuje około 150 jednostek odśnieżających, w tym 110 pługów. Z powodu niskich temperatur nie są używane solarki.

Jazdę utrudniają intensywne opady śniegu, wiatr i niskie temperatury. Z powodu awarii sieci około 30 tysięcy mieszkańców Leszna nie ma w mieszkaniach ciepła.

Z powodu opadów śniegu także w województwie lubuskim warunki na drogach są bardzo trudne. Problemy z przejazdem występują na większości tras w całym regionie, tworzą się zatory. Tiry mają problemy z pokonywaniem wzniesień.

Na trasie krajowej nr 2 w pobliżu Rzepina od kilku godzin tworzą się ogromne korki.

Przeczytaj, jak eksploatować auto zimą w serwisie: Auto Zima

Śląsk

Na Śląsku, gdzie śnieg padał całą noc, drogi krajowe i wojewódzkie w są przejezdne. Część autobusów nie wyjechała z zajezdni, a pociągi i tramwaje w regionie kursują z reguły według rozkładu jazdy.

Lotnisko w Pyrzowicach pracuje normalnie przyjmując i odprawiając samoloty według rozkładu lotów.

Zakopianka jest pokryta grubą warstwą śniegu. Kierowcy podróżujący tą trasą muszą liczyć się z utrudnieniami. 

Przeczytaj, jak bezpiecznie jeździć autem w zimę: Technika Jazdy

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...