Używany Fiat Grande Punto II: większa kropka

Piotr Czerniakowski
rozwiń więcej
Fiat Grande Punto to rozwinięcie koncepcji auta o wieloletniej tradycji. / newspress.co.uk
Fiat Punto jest ikoną wśród aut miejskich. Kiedy pierwsze generacja weszła na rynek, auto zyskało ogromną popularność. Fiat Punto I został wyróżniony prestiżowym tytułem „Samochodu Roku” w roku 1995. Minęło wiele lat, miliony włoskich „kropek” jeżdzą po ulicach, a Fiat nadal rozwija koncepcje swojego miejskiego auta. Dobrym przykładem jest produkowany od 2005 roku Fiat Grande Punto.

Fiat Grande Punto wprawdzie zachowało urodę i walory użytkowe swoich poprzedników, jednak jest to już kompletnie inna jakość w klasie aut miejskich.

Nadwozie Fiata Grande Punto

„Grande”, czyli po włosku „duży”. I rzeczywiście, auto już z zewnątrz sprawia wrażenie przestronnego, może nieco „napompowanego”.  Linia nadwozia jest dość miękka. Zwężony przód i masywny tył, nadaje autu dynamiczną sylwetkę w kształcie klina. Gdy uda nam się wybrać auto w odpowiednim kolorze, to po dobraniu ładnych felg, nie zdziwmy się, gdy przechodnie będą kierować wzrok w kierunku naszego samochodu.

Zobacz też: Opinie kierowców o Fiacie Grande Punto

Wnętrze Fiata Grande Punto

Samochód oferowany jest w dwóch wariantach nadwozia: trzydrzwiowy i pięciodrzwiowy hatchback.  Przednie fotele są wygodne, lecz mogłyby być lepiej wyprofilowane. Miejsca dla pasażerów jest sporo, zarówno z przodu, jak i z tyłu auta. Oczywiście, jak to bywa w przypadku aut klasy B, lepiej zabierać na pokład 4 osoby, a nie komplet pasażerów. Bagażnik ma pojemność 275l, co jest średnim wynikiem w klasie. Po rozłożeniu tylnej kanapie ilość ta wzrasta do 1030l. Kiepska widoczność do tyłu to wina szerokich słupków.

Wnętrze pojazdu zostało ładnie zaprojektowane. Są na rynku dostępne wersje, w których wnętrze ożywia kolorowa deska rozdzielcza i przeszywane kolorową nitką fotele. Wprawdzie w porównaniu z poprzednikiem poprawiono jakość materiałów, to w tej kwestii Fiat ma nadal dużo do zrobienia. Plastiki są twarde i błyszczące. Znacznie lepiej jest w kwestii ergonomii. Najlepiej wypada tutaj kierownica, która dobrze leży w rękach i najczęściej posiada przełączniki do sterowania radiem z kierownicy.

Dostępnych jest 5 wersji wyposażenia: FRESH, ACTIVE, ENERGY, DYNAMIC i SPORT. Już w 2 wersji wyposażeniowej ACTIVE znajdziemy 2 poduszki powietrzne, ABS, wspomaganie kierownicy, elektryczne szyby przednie i centralny zamek.

Zobacz też: Używane BMW Serii 1 – pełnoprawne BMW

Napęd

Silniki benzynowe Fiata Grande Punto

Najpopularniejsza wersja silnikowa ma pojemność 1.2 l i 8 zaworów. 65 KM to trochę zbyt mało, lecz motor ten jest trwały, tani w naprawie i dobrze znosi instalację LPG. O „oczko” wyżej plasuje się silnik 1.4 o mocy 77 KM. Jest oszczędny, bezawaryjny, lecz niezbyt dynamiczny. Wersja  95 KM i 16-stoma zaworami wydaje się być najrozsądniejszym wyborem. Przyspiesza do 100 km/h w 11,5 sekund, a pali średnio 6,6 l (prawie tyle samo, co słabsze wersje).  Na szczycie gamy silników benzynowych stoi turbodoładowana jednostka 1.4 T-JET, która osiąga 120 KM lub 155 KM w wersji Abarth. Zapewnia ona rewelacyjne osiągi, lecz w tym przypadku nie unikniemy wysokich kosztów eksploatacji.

Zobacz też: Używany Volkswagen Golf V: zdecydowanie nowy Golf

Silniki wysokoprężne Fiata Grande Punto

Wśród silników Diesla popularne są jednostki 1.3 JTD MultiJet. Są oszczędne, jednak niezbyt dynamiczne i drogie w naprawach (które w tym przypadku wcale nie muszą być rzadkością). W gamie diesli mamy do wyboru jeszcze silnik 1.9 JTD. Spalanie na poziomie silnika 1.3, a osiągi i bezawaryjność na zdecydowanie lepszym poziomie. Silnik 1.9 może się pochwalić także wyższą kulturą pracy.

Co polecamy w przypadku Fiata Grande Punto ?

Jeśli chcemy mieć auto zasilane benzyną, zastanówmy się nad wersją 1.4 95 KM. Osiągi auta z tym motorem stoją na przyzwoitym poziomie, a koszty eksploatacji nie odstraszają. Zaś jeśli żadne koszty eksploatacji nas nie odstraszą, to zastanówmy się nad wersją Abarth, gdyż połączenie pięknego nadwozia ze wspaniałym silnikiem robi duże wrażenie. Gdy zdecydujemy się na Diesla, patrzmy na wersje 1.9. Jak już było wspomniane, silnik ten jest dynamiczny, nie pali dużo i cieszy się dobrą opinią zarówno wśród użytkowników, jak i wśród fachowców.

Zobacz też: Używany Ford Fiesta MK6: funkcjonalność to podstawa

Za przeniesienie napędu na koła przednie odpowiedzialna jest 5-cio lub 6-cio stopniowa manualna skrzynia biegów. Dostępny jest również 5-biegowy automat Selespeed.

Zawieszenie Fiata Grande Punto

Zawieszenie Grande Punto to jego mocna strona. Bardzo dobrze wybiera nierówności, cicho pracuje. Auto prowadzi się pewnie, co powoduje, że jazda Grande Punto jest przyjemnością. Jedynie na mokrej nawierzchni może wystąpić lekka podsterowność auta. W dodatku zawieszenie ma prostą konstrukcję i jest tanie w serwisowaniu.

Zobacz też: Używany Fiat Punto I: włoska kropka

Usterki Fiata Grande Punto

Silnik: Awarie czujnika faz rozrządu w wersji 1.4/77 KM. Silnik 1.4/95 potrafi brać dużo oleju. Zdarzają się również wycieki. Przedwczesne zużycie łańcucha rozrządu w silnikach 1.3 JTD.

Korozja: Występuje, zwłaszcza w układzie wydechowym, na niektórych złączach elektrycznych i na połączeniach gwintowych podwozia.

Zawieszenie: Szybkie zużycie elementów gumowych. Szybko wybijają się łączniki stabilizatora. Nietrwałe są górne łożyska kolumn resorujących.

Skrzynia biegów: Zdarzają się wycieki z uszczelniaczy półosi ręcznych skrzyń biegów. Awarie zautomatyzowanych skrzyń Selespeed (droga naprawa).

Zobacz też: Używany Mitsubishi Space Star: niezawodny minivan

Ceny części Fiata Grande Punto

Wahacz przedni: 280 zł

Amortyzator przedni: 310 zł

Zestaw rozrządu: 230 zł

Klocki hamulcowe przednie: 145 zł

Komplet tarcz hamulcowych przednich: 250 zł

Sprzęgło kompletne: 540 zł

Reflektor przedni: 330 zł

Zobacz też: Używany Peugeot 406: elegant z klasą

Podsumowanie - Fiat Grande Punto

Zalety: Duże wnętrze, niezłe wyposażenie seryjne, atrakcyjny wygląd, wysoki komfort jazdy, niskie ceny części i ich duża podaż.

Wady: Mały bagażnik, słabe osiągi podstawowych jednostek napędowych, duże ryzyko kradzieży.

Fiat Punto nadal pozostaje jednym z liderów w klasie aut miejskich. Atrakcyjny design, obszerne wnętrze oraz szeroka paleta silników czynią z Grande Punto groźnego konkurenta dla niemieckiej lub japońskiej konkurencji. Jeśli znudziły nam się już „porządne” Polo czy Yarisy, a od auta wymaga choć trochę finezji, to dobrym wyborem będzie właśnie Grande Punto.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...