BMW 5 E39 czy Mercedes-Benz E-klasse W210?

Konrad Bagiński
rozwiń więcej
BMW seria 5 (E39)
Bezpośrednie starcie konkurentów wagi ciężkiej – BMW E39 staje naprzeciwko Mercedesa E-klasse.

O skali tej rywalizacji świadczy okres produkcji, prawie identyczny w przypadku obu samochodów. Produkowano je od 1995 roku, przy czym produkcja Mercedesa zakończyła się w 2002, a BMW w 2003 roku. To dwa tylnonapędowe auta zbudowane do bezpośredniej konfrontacji. Które wybrać?

Styl - nieco pancerny

Jeśli kierować się względami estetycznymi to na pierwszy rzut oka lepiej prezentuje się auto z Bawarii. Wygląda nieco lżej, niż Mercedes, bardziej sportowo. Oczywiście nie dla wszystkich będzie to wyznacznik dobrego wyglądu – wielu nabywców Mercedesa E-klasse ceni jego wyważony, spokojny wygląd (choć jak na Merca i tak jest dość ekstrawagancki). Nie ulega jednak wątpliwości, że Niemcy to nie Włosi i robienie ładnych samochodów idzie im opornie. I w Mercedesie, i w BMW trudno rzucać się w oczy.

Jak z komfortem?

Może pomyśleć o wygodzie? Tu również trudno wyłonić faworyta. Wnętrze BMW jest przede wszystkim ergonomiczne. Trudno odmówić mu komfortu, ale jest dość ciasne – otula kierowcę jak sportowy bolid i nie znajdziecie tu hektarów wolnej powierzchni. W Mercedesie jest dużo przestronniej, na tylnej kanapie można się rozsiąść jak w salonie a i z przodu wygodnie może podróżować nawet osoba o ponadprzeciętnych gabarytach. Oba auta prezentują dobrą jakość wykonania i materiałów, ale Mercedes wydaje się wygodniejszy. Nokautuje też swego niemieckiego kuzyna pod względem pojemności bagażnika. Zmieści się do niego aż 520 litrów bagażu w wersji sedan i 600 litrów w kombi. Do sedana BMW wejdzie zaledwie 460 l a do kombi 410 litrów (tak, to nie pomyłka!).

Jazda po niemiecku

A którym z niemieckich konkurentów lepiej się jeździ? Werdykt znów zależy od gustu kierowcy. E-klasa jeździ bardziej dostojnie, nie jest demonem przyspieszeń, ale pozwala na szybkie połykanie kilometrów autostrady. BMW jak zwykle stawia na sportowe doznania. Praktycznie w każdej wersji silnikowej kierowca ma do dyspozycji sporo mocy i momentu obrotowego. Emocje za kierownicą sporo jednak kosztują – bawarskie maszyny wkręcone na wysokie obroty palą sporo. Podsumowując – BMW pojedziesz szybciej, Mercedesem bardziej dostojnie.

Zobacz również: Opinie kierowców o BMW serii 5

Oba auta oferują naprawdę duży wybór silników. BMW 10 benzynowych, 6 diesli, Mercedes aż 16 benzynowych i 10 diesli. Każdy znajdzie motor, który będzie odpowiadał jego potrzebom i temperamentowi. W zasadzie wszystkie silniki obu marek są trwałe, solidne i niezawodne. Oba auta niełatwo ulegają awariom, jednak koszt ich posiadania może być spory. Mimo tego, że na rynku jest sporo niezbyt drogich części zamiennych, serwis może pochłonąć kilka tysięcy rocznie. Mercedesy z początku produkcji mogą rdzewieć – firma próbowała oszczędzać na zabezpieczeniu antykorozyjnym cienkiej blachy. BMW ma czułe na dziury zawieszenie – aluminiowe wahacze z aluminiowo-gumowymi sworzniami bardzo szybko niszczą się na polskich drogach (a to dość drogi element).

Co wybrać?

Aby nie wydawać zbyt dużo, należy przyłożyć się do dokładnego sprawdzenia auta, które zamierzamy kupić. BMW i Mercedesy uchodzą za auta wyjątkowo trwałe i niestety wielu użytkowników nie przykłada się do robienia regularnych przeglądów. A to błąd, który później sporo kosztuje. Auta cieszyły się sporym popytem, więc należy też uważać na egzemplarze z bujną przeszłością – powypadkowe, zajeżdżone i kradzione. Jeśli auto, które chcesz kupić było odpowiednio serwisowane i nie miało przygód – kup je, na pewno jeszcze długo Ci posłuży. A czy wybrać BMW, czy Mercedesa...

Zobacz również: Opinie kierowców o Mercedesie klasy E

Jeśli potrzebujesz dużo miejsca, sporo komfortu, a temperament podpowiada, że nie musisz spod świateł startować pierwszy – weź Mercedesa. Jeśli lubisz wbić gaz w podłogę i chcesz, by auto błyskawicznie na to zareagowało a przy tym nie potrzebujesz hektarów wnętrza – wybierz BMW.

Oba auta kosztują podobnie, ich ceny zaczynają się od 6-7 tysięcy za egzemplarze w nie najlepszym stanie, przez 10-15 tys. za auta z początków produkcji aż do 60-70 tysięcy za wypasione sztuki z roku 2003.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...