Ford Fiesta czy Opel Corsa?

Konrad Bagiński
rozwiń więcej
fot. Newspress
Dwa małe, europejskie, oszczędne, całkiem zgrabne autka, bardzo często wybierane przez duże firmy jako transport dla pracowników. Które warto kupić?

Przede wszystkim warto unikać samochodów, które służyły we flocie. Z jednej strony były na pewno regularnie serwisowane, z drugiej zaś mają wysokie przebiegi i potrafią być mocno zużyte. Na własny użytek warto kupić samochód po osobie prywatnej. Będzie miało mniejszy przebieg i raczej nie było katowane – te auta po prostu się do tego nie nadają.

Zobacz również: Opinie kierowców o Fordzie Fiesta

Opel Corsa C był produkowany w latach 2000-2006. W 2003 Corsa przeszła niewielki lifting. Gama silników obejmuje benzynowe 1.0 (60 KM), 1.2 (75 KM), 1.2 (80 KM), 1.4 (90 KM), 1.8 (125 KM) oraz diesle 1.3CDTI (70 KM), 1.7 DI (65KM), 1.7 DTI (75KM), 1.7CDTI (100 KM).

Ford Fiesta VI zadebiutował w 2002 roku, w 2008 został zastąpiony przez kolejną generację. Lifting stylistyczny przeszła w roku 2006 – można ją poznać po zmienionych reflektorach z „oczkami” i nowych zegarach. Gama silników obejmuje benzynowe 1.25 (75 KM), 1.3 (60 i 69 KM), 1.4 (80 KM), 1.6 (100 KM), 2.0 (150 KM) i diesle 1.4 TDCi (68 KM) i 1.6 TDCi 16V (90 KM).

Mimo sporej liczby wersji silnikowych, na rynku bardzo ciężko znaleźć te najmocniejsze. Na rynku dominują trzy najmniejsze propozycje z obu firm. Które silniki warto polecić?

Litrowy silnik Corsy nie radzi sobie dobrze z jej rozpędzaniem, lepiej wybrać wersję 1.2 lub 1.4. Podobnie jest w Fieście. Silnik 1.3 występuje w dwóch wersjach – jedna ma 60, druga 69 koni. Należy się upewnić, czy wybraliśmy tę mocniejszą. Dużo lepiej sprawują się jednak 1.25 i 1.4. Różnica w cenie jest minimalna, podobnie w spalaniu. Trzeba pamiętać, że i Corsa, i Fiesta demonami prędkości nie są, więc nawet odrobinę lepszy silnik będzie znacznie skuteczniejszy.

Oba auta przyspieszają do setki w więcej, niż 10 sekund, w zasadzie nie rozpędzają się powyżej 180 km/h. Kompensują to trwałością i niskimi kosztami eksploatacji. Fiesta i Corsa to auta naprawdę dopracowane i bezawaryjne. Prowadzenie obu jest podobne, ale zawieszenie małego Forda sprawuje się nieco pewniej. Z kolei Corsa ma lepsze wspomaganie.

Dlaczego Corsa?

Bo ma nowocześniejsze silniki, postawiono w nich na oszczędność. Na trasie spalanie spada poniżej 6 litrów na setkę, w mieście jest niewiele gorzej. Jest nieco dynamiczniejsza od Fiesty. Awariom ulega najczęściej rozrząd, plastikowe elementy w skrzyni biegów, poza tym mało trwały bywa osprzęt – silniki wycieraczek, szyb. Corsa miała też fabrycznie lepsze wyposażenie od Fiesty – częściej znajdziemy w niej ABS, czy elektryczne szyby.

Dlaczego Fiesta?

Bo mimo opinii o samochodach na „F” bardzo rzadko zdarzają się jej awarie. Jeśli coś padnie to na ogół pompa wody czy napinacz paska alternatora. Poza tym szwankować mogą również silniki wycieraczek, ale to po sporym przebiegu. Najpoważniejszą wadą jest korozja – Fiesta lubi rdzewieć na kantach drzwi i przy bagażniku. Jej silniki nie są zbyt nowoczesne, ale to sprawdzone, trwałe i ekonomiczne konstrukcje.

Werdykt – Fiesta, czy Corsa?

Ogłaszamy remis, oba auta można z czystym sumieniem polecić. Podobne wymiary, prawie identyczny bagażnik (284-285 l), wszystkie parametry zbliżone. Tu nie trzeba wybierać rozumem, ale skupić się na gustach.

Zobacz również: Opinie kierowców o Oplu Corsa

Ceny obu aut zaczynają się od mniej więcej 6-7 tysięcy złotych, za 10 da się kupić egzemplarz zadbany i w dobrym stanie. Najnowsze modele kosztują ponad 20 tys. zł.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...