Używana Skoda Fabia I: Czeski bestseller

Michał Łuczyński
rozwiń więcej
Konstrukcja Fabii powstała na płycie podłogowej niewielkiego VW Polo. fot. Newspress
Do momentu, gdy na przełomie wieków pojawiła się Skoda Fabia, drugie po Octavii czeskie auto oparte w całości o technologię Volkswagena wśród aut miejskich królował Fiat. Ten niepozorny mikrus jest obecnie jednym z najchętniej kupowanych samochodów.

Konstrukcja Fabii powstała na płycie podłogowej niewielkiego VW Polo. Mimo to, w polskich warunkach ten niewielki pojazd idealnie spisuje się jako auto rodzinne. Na krótkich dystansach hatchbackiem wygodnie podróżować mogą nawet cztery osoby. Jednak by móc zapewnić rodzinie w miarę wygodną, wakacyjną podróż, lepiej zwrócić uwagę na wersję sedan lub kombi, które są o całe 20 cm dłuższe.

Zobacz także: Opinie kierowców o Skodzie Fabii

Dobrze... i tanio

Dlaczego Fabia jest w Polsce tak popularna? Najważniejszym czynnikiem jest stosunek ceny do jakości i użyteczności. Samochód ten za rozsądne pieniądze oferuje sprawdzoną technologię VW, dobre wyciszenie i przyzwoite wyposażenie seryjne. Z drugiej jednak strony nie grzeszy urodą, a materiały użyte do wykończenia są niskiej jakości. W zależności od potrzeb można znaleźć ubogo wyposażony egzemplarz w białym kolorze, lub też miniaturowy samochód rodzinny z klimatyzacją, zestawem poduszek i dwukolorowymi obiciami tapicerki.

Litr to za mało

Od premiery w 1999 roku pod maską najmniejszej Skody znalazło się kilka różnych silników z dawnej gamy Skody, jak i też jednostki Volkswagena. Motor o pojemności 1 litra lepiej sobie odpuścić, 50KM to za mało nawet w małej Fabii (samochody z tym silnikiem nie były nawet oferowane w oficjalnej sprzedaży w Polsce). Benzynowy, szesnastozaworowy silnik o pojemności 1.4 litra (o mocy 75 KM), jak i diesle 1.9 i 1.4 TDI to chyba najlepsze kompromis między szybkością a oszczędnością.

Zobacz także: Limuzyna za dwie dychy

Jednocześnie samochody z takimi silnikami są na rynku wtórnym najczęściej spotykane. W silnikach zapożyczonych ze starszych konstrukcji Skody (1.4 litra 60 i 68 KM) mogą pojawiać się wycieki z układu chłodniczego. Inne typowe usterki związane są z układem napędowym i zawieszeniem, które na polskich drogach często ulegają awarii. Zniszczone łączniki stabilizatora i sworznie wahaczy to częsta diagnoza, podobnie jak rozsypujące się łożyska kół.

Przy zakupie warto sprawdzić, czy dywaniki przed tylną kanapą nie są wilgotne – czasem w Fabii przeciekają tylne drzwi. Ogólnie jednak jakość należy uznać za zadowalającą. Ewentualne wizyty u mechaników nie są wyjątkowo krzywdzące dla portfela – ceny części zamiennych do Skody należą do najniższych na rynku.

Na rynku wtórnym najłatwiej nabyć hatchbacka, najtrudniej zaś wersję sedan. Hatchbacka z benzynową jednostką 1.4 16V można kupić za około 14 tys. zł (roczniki 2001-2003). Kombi z lat 2005-2007 z tym samym silnikiem to wydatek około 20 tysięcy złotych. Podobnie kształtują się ceny Fabii z dieslami 1.4 i 1.9 litra.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...