Test Audi Q3: polska premiera

Michał Karczewski
rozwiń więcej
Audi Q3 - lewy przód fot. Maciej Medyj
Okazuje się, że Kraków jest niewiele mniej zatłoczony od Warszawy. Przynajmniej w godzinach szczytu. Przekonaliśmy się o tym podczas premiery nowego Audi Q3 - małego SUVa niemieckiej marki, który ma zamiar zauroczyć miasta.

„Q” jest literą szczególną. Jako znak towarowy oznacza wysoką jakość produktów. W przypadku niemieckiego producenta jest także sygnaturą aut typu SUV. Dotychczas w ofercie Audi były dwa modele tego segmentu. Pierwszy - Q7, to nie tylko największe auto w gamie, ale jednocześnie najstarsze. Jego rynkowy debiut sięga 2006 roku. Drugi to mniejszy Q5, który w ofercie pojawił się na tyle niedawno, że ciągle traktowany jest jako rynkowa nowość. Gamę modelu uzupełnił teraz najmniejszy – typowo kompaktowy Q3. Patrząc na to auto, a potem na większe Q5, można się łatwo pomylić. Modele są łudząco podobne. Jeśli jednak przyjrzymy się szczegółom, szybko zobaczymy, że mniejszy z nich, poza krótszym nadwoziem ma także zupełnie inaczej poprowadzona linie dachu. Opada ona ku tyłowi niczym w autach typu coupe.

Zobacz też: Opinie kierowców o Audi Q3

Trudno się dziwić decyzji szefów Audi, że zdecydowali się wprowadzić do sprzedaży najmniejszy model z rodziny „Q”. W końcu w zatłoczonych miastach to właśnie on będzie najmniej kłopotliwy dla użytkowników. Wbrew terenowemu wyglądowi jest to bowiem typowe auto miejskie. Zwiększony prześwit ma za zadanie ułatwić starcia z krawężnikami (nie chodzi oczywiście o policjantów) oraz zapewnić komfort jazdy z nieco wyższej pozycji. Idę o zakład, że znakomitą większość odbiorców tego modelu będą stanowiły kobiety.

Q3 oferuje wiele możliwości kolorystycznych konfiguracji wnętrza. Od ciemnych, poprzez brązowe, aż po jaśniejsze odcienie szarości. Jakość materiałów jest bardzo dobra, a wszystko okazuje się przyjemne w dotyku. Ilość przycisków w kokpicie ograniczono do minimum, a to ułatwia usługę. Miejsca z przodu jest tyle, co w tradycyjnym kompakcie, lecz z tyłu - nieco mniej. Przykuwająca wzrok stylistyka zewnętrzna i opadający dach to również konsekwencje w postaci braku przestrzeni nad głowami w drugim rzędzie siedzeń. Dwójka młodych oraz ich bagaże z pewnością na weekend pojadą jednak z przyjemnością. Szczególnie, że bagażnik jest duży (460 litrów/1365 – po złożeniu kanapy) i ma regularne kształty.

Zobacz też: Hybryda od Audi: Q5 hybrid quattro

Pod maską Q3 może pracować jeden z czterech dwulitrowych silników. Benzynowe jednostki 2.0 TFSI rozwijają moc 170 lub 211 koni mechanicznych, zaś silniki 2.0 TDI dostępne są w wariancie 140 lub 177-konnym. Ponadto tylko słabszy diesel ma napęd na jedna oś. Wszystkie pozostałe wersje zaopatrzono w seryjne quattro. Do wyboru są tez dwie skrzynie biegów. Przyporządkowano je do poszczególnych jednostek. Słabsza benzyna i podstawowy diesel mają manualną sześciobiegową przekładnie, zaś mocniejsze silniki połączono ze skrzynią S tronic.

Zobacz też: 5 gwiazdek w Euro NCAP dla Audi Q3 i A6

Audi Q3 oferowane jest w jednym z jedenastu kolorów. Również lista dostępnych opcji jest imponująca. Każdy może wiec skonfigurować pojazd według swoich potrzeb. Osoby zainteresowane tym modelem, muszą mieć jednak zasobny portfel, ponieważ cena zalicza to auto do dóbr luksusowych. Za 140-konnego diesla, który otwiera cennik, należy zapłacić 123 500 zł. 170-konny benzyniak z napędem quattro kosztuje 133 500zł, zaś mocniejsze TDI oraz wersja z topową jednostką benzynową, oferowane są w tej samej cenie – 147 900zł.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...