Opel Adam

Opel Adam -przód/bok / Fot. Opel
Opel zaprezentował właśnie swój nowy model o nazwie Adam. Jest to małe autko stworzone z myślą o poruszaniu się po dużych miastach. Adam ma konkurować z takimi samochodami jak MINI oraz Fiat 500.

Wymiary auta to 3, 7 metra długości oraz 1720 mm szerokości. Adam spokojnie pomieści maksymalnie czterech pasażerów. Rozstaw kół przednich to 1485 mm natomiast tylnich 1478 mm. Rozstaw osi wynosi 2311 mm. Wielkość kół będzie można wybrać od 15 do 18 cali.

Opel Adam będzie dostępny z trzema wersjami silnika benzynowego: 1.2 litra z 70 KM, 1.4 litra z 87 oraz 1.4 litra ze 100 KM, wraz z pięciobiegową manualną skrzynią biegów. Każdy z wymienionych układów napędowych posiada pakiet ecoFLEX wyposażony w system Start/Stop, który zapewnia oszczędność paliwa.

Zobacz też: Seat Leon III

Inżynierzy Opla pracują nad silnikiem benzynowym nowej generacji, który będzie zaprezentowany w późniejszym czasie. Ma on być turbodoładowany z bezpośrednim wtryskiem paliwa oraz posiadać system Start/Stop. Zabieg ten ma na celu zwiększenie wydajności oraz uzyskanie lepszych osiągów. Silnik będzie dostępny z sześciobiegową manualną skrzynią biegów nowej generacji.

Opel Adam zadbał o gusta swoich użytkowników. Auto będzie oferowane w trzech wersjach wyposażenia: JAM (modny, nietypowy, kolorowy), GLAM (dla lubiących elegancję) oraz SLAM ( dla osób dynamicznych, uprawiających jakiś sport).Dodatkowo Opel oferuje szeroki wybór kolorów nadwozia, trzy kolory dachu, różne kolory wnętrza i rodzaje wystroju, a także wykończenie dachu diodami LED mające przypominać rozgwieżdżone niebo.

Zobacz też: Toyota GT86: dane techniczne, cennik i wyposażenie

Opel Adam będzie naszpikowany nowinkami technicznymi.  Ma on, bowiem pełną integrację ze smartfonem. Dodatkowo wyposażony będzie w wszelkiego rodzaju interfejsy takie jak np. USB lub Bluetooth. Dzięki temu będziemy mogli odtwarzać na ekranie naszego auta wszystko, co tylko zapragniemy, zaczynając od muzyki poprzez pokaz zdjęć kończąc na filmach.

Opel po raz pierwszy w tak małym samochodzie zastosował kilka ciekawych systemów. Pierwszym z nich to system APA II, czyli po prostu system wspomagający parkowanie. Kierowca by zaparkować musi jedynie załączyć guzik na desce i jechać spokojnie wzdłuż miejsca, w którym chciałby zaparkować. System skanuje boki i kiedy tylko wykryje miejsce, w którym można zaparkować powiadamia o tym właściciela. Wtedy wystarczy załączyć wsteczny, puścić kierownicę a Adam sam zaparkuje.

Zobacz też: Nowe Porsche Boxster czyli 911 za pół ceny

Następnym systemem jest SBSA czyli system alarmujący o pojeździe znajdującym się w tzw. martwym polu. W czasie jazdy, gdy próbujemy zmienić pas a z boku mamy pojazd niewidoczny dla nas w bocznych lusterkach system SBSA zaalarmuje nas o tym fakcie.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...