Drugie podejście - Opel Meriva

Michał Karczewski
rozwiń więcej
Opel Meriva
Nowa generacja Merivy, która swoją premierę będzie miała na marcowym salonie w Genewie, ma przyciągnąć klientów nowatorskimi rozwiązaniami oraz stylem znanym z większych modeli.

Przód nowego Opla wyraźnie nawiązuje do stylu pozostałych modeli tej marki. Znaleźć tu można echa Astry czwartej generacji, ale ogólny wygląd przodu mocno przypomina także Corsę. Bryła auta jest zwarta i łagodnie narysowana. Brak tu ostrych krawędzi, są za to liczne zaokrąglenia. Z boku uwagę zwraca charakterystyczne przetłoczenie rodem z Insigni. Klasycznie ścięty tył, a przede wszystkim ciekawy kształt świateł, zapewnia Merivie również nieco indywidualnego stylu. Z zewnątrz w oczy najbardziej rzucają się jednak tylne drzwi, które otwierają się w stronę przeciwną do kierunku jazdy. Robią to w dodatku pod dużym, bo 84 stopniowym kątem. Kto nie jest przekonany do takiego rozwiązania niech pomyśli, że podobne posiada Rolls-Royse Phantom. W nowej Merivie linia tylnych okien została obniżona, tak aby poprawić widoczność jadącym z tyłu dzieciom. Dzięki zastosowaniu konwencjonalnego słupka B przednie i tylne drzwi mogą być otwierane niezależnie. Opel zapewnia, że takie rozwiązanie nie będzie miało negatywnego wpływu na bezpieczeństwo podczas uderzenia bocznego.

Zobacz też: Polska premiera Forda C-Max i Grand C-Max

Wnętrze Merivy ma być dostępne w sześciu kolorach i standardach wykończenia. Najważniejsze jednak, że również tam zastosowano wiele ciekawych rozwiązań. Udoskonalono znany z poprzedniej generacji auta system FlexSpace. Umożliwia on szeroki zakres regulacji miejsc w różnych pozycjach oraz ich składanie w sposób nie wymagający dużego wysiłku. W aucie zastosowano ponadto konsolę FlexRide. W jej skład wchodzą funkcjonalne schowki, które można wygodnie przesuwać po prowadnicach umieszczonych między siedzeniami. Nowy Opel może być również zaopatrzony w zintegrowany tylny bagażnik rowerowy.

Zobacz też: Facelifting Mazdy 2

Pod maską nowej Merivy może pracować jeden z sześciu silników. W ofercie znajdą się turbodoładowane jednostki o mocach od 75 do 140 koni mechanicznych. Do przeniesienia napędu posłużą pięcio i szęściobiegowe skrzynie manualne lub sześciobiegowy automat. Producent zapowiada również specjalną ekologiczną wersję ecoFlex. Auto ma prezentować lepszy niż poprzednik komfort oraz własności jezdne. Nowy Opel produkowany będzie w hiszpańskiej Saragossie, a do rynkowej oferty trafi latem bieżącego roku.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...