Lancia Thema - mięśniak we włoskich ciuszkach

Piotr Czerniakowski
rozwiń więcej
Nowa Lancia ma być konkurencją między innymi dla BMW serii 5, Audi A6 i Mercedes klasy E.
Lancia, obok Alfy Romeo i innych włoskich marek, zawsze uznawana była za synonim stylu i elegancji. W swojej ponad stuletniej karierze, Lancia próbowała swoich sił w różnych niszach rynku motoryzacyjnego – produkowała samochody osobowe, ciężarówki, wystawiała swoje pojazdy do rajdów i wyścigów formuły 1. Jedno jednak zawsze wychodziło im najlepiej – projektowanie pięknych i stylowych limuzyn. Teraz powraca ze swoim flagowym modelem – Lancią Themą.

Nowym modelem, Lancia chce udowodnić, że nie tylko Niemcy mają coś do powiedzenia wśród europejskich samochodów klasy wyższej. Choć..może nie do końca europejskich. Thema powstała bowiem na płycie nowego Chryslera 300, w ramach współpracy koncernu Fiat-Chrysler. Jednak, gdy Chrysler kierowany jest do wielbicieli muskularnych amerykańskich limuzyn, ludzi lubiących się wyróżniać w ‘krzykliwy sposób’, tak Lancia chce przekonać do siebie wielbicieli luksusu, komfortu oraz temperamentu, tak charakterystycznego dla włoskich aut. Thema łączy typowo amerykański komfort, wymiary i zachowanie na drodze, z włoskim luksusem, ciszą we wnętrzu oraz dbałością o szczegóły.

Samochód z zewnątrz prezentuje się okazale, lecz w porównaniu do swojego starszego brata, jest bardziej stonowany, majestatyczny. Z przodu rzuca się w oczy duży, chromowany grill, z poziomymi poprzeczkami i znaczkiem Lancii. Nowoczesne reflektory z diodami LED i funkcją świateł do jazdy dziennej, dają znać, że auto zostało zaprojektowane w zgodzie z najnowszymi trendami. Profil auta jest muskularny, wyrzeźbiony, jak przystało na ‘amerykańskie’ auto. Potężny tył zdobi zintegrowany spojler, pionowa chromowana listwa nad zderzakiem, oraz dwie końcówki układu wydechowego. Całość robi imponującego wrażenie, lecz wygląd auta jest bardziej wyrafinowany, niż brutalny.

Wnętrze wykonane jest ze szlachetnych i ekskluzywnych materiałów. Pozostaję to w dużym kontraście z zimnymi, stonowanymi wystrojami aut niemieckich. Na konsoli centralnej, desce rozdzielczej, kierownicy i boczkach drzwi użyto wstawek z prawdziwego drewna. Tablice przyrządów i panele drzwi zdobi tworzywo imitujące skórę, wykonane w technice Cast Skin. Na desce dojrzymy także dyskretne chromowanie. Ponieważ duży nacisk położono na komfort, przednie fotele posiadają regulację siedziska w czterech położeniach, regulację podparcia odcinka lędźwiowego, oraz regulację twardości.

Zobacz też: Nowości Volkswagena na 2012 rok

W ofercie znajdą się silniki benzynowe - sześciocylindrowe 3.6l o mocy 286 KM osiąganej przy 6.350 obr./min, moment obrotowy - 340 Nm przy 4.650 obr./min, śr. spalanie wg producenta – 9,4l/100 km oraz diesle – sześciocylindrowe 3.0 w wariantach mocy 190 i 239 km. Oba silniki osiągają pełną moc przy 4000 obr./min. Moment obrotowy wynosi kolejno 440 Nm w zakresie 1600-2800 obr/min oraz 550 Nm w zakresie 1800-2800 obr/min. Wg producenta każdy z diesli ma spalać nie więcej jak 7,1l w cyklu mieszanym i emitować 185g/km dwutlenku węgla.  Przyspieszenia do 100km/h mają się wahać między 7,1 sekundy w przypadku silnika benzynowego i  7,8 sekundy i 9,7 sekundy jeśli chodzi o silniki diesla. Automatyczną 8-biegową skrzynie do  silnika benzynowego  dostarcza firma ZF. Z dieslami sprzężony zostanie z 5-biegowy automat.

Lancia posiada nową, bardzo sztywną konstrukcję nadwozia, zaprojektowaną specjalnie do dużych limuzyn z napędem na tylne koła. Ma ona zapewniać dynamikę i pewne prowadzenie, bez względu na sytuację na drodze i panujące warunki atmosferyczne. Lancia w swoim segmencie wiedzie prym, pod względem jakości prowadzenia, zdolności manewrowania i efektywności wspomagania. Tyczy się to także zawieszenia i świetnego układu hamulcowego.

Nową Lancię wyposażono w ponad 70 systemów, czuwających nad bezpieczeństwem pasażerów, w sposób czynny i bierny. Znajdziemy tutaj popularne systemy pomagające w parkowaniu, poprzez system ochrony pieszego, który podnosi maskę w chwili zderzenia auta z człowiekiem, aż po system osuszania (!) hamulców, w momencie gdy czujniki uruchomią wycieraczki w aucie. Oczywiście wiele z tych kilkudziesięciu systemów wchodzi w skład wyposażenia dodatkowego.

Zobacz też: 40. urodziny auta dla Surferów

Lancia, wzorując się na najbardziej ekskluzywnych markach, stworzyła specjalny program usług finansowych. Program Top Care Thema jest przeznaczony dla klientów prywatnych, na najważniejszych rynkach Europy.  Stworzony zespół specjalistów kontaktuje się z klientem od razu po odebraniu auta, później zaś po czterech i dwunastu miesiącach, by spytać o wrażenia z użytkowaniu, udzielić porady, lub zaproponować pomoc. Lancia jest dostępna u wszystkich dealerów w Europie od początku października.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...