Tata Nano

Tata Nano to obecnie jeden z najtańszych modeli samochodów na świecie. Czteroosobowe auto zadebiutowało na 9. salonie Auto Expo 2008 w Delhi i początkowo przeznaczone było wyłącznie na rynki azjatyckie.
Tata Nano to obecnie jeden z najtańszych modeli samochodów na świecie. Czteroosobowe auto zadebiutowało na 9. salonie Auto Expo 2008 w Delhi i początkowo przeznaczone było wyłącznie na rynki azjatyckie.

Nazwa Taty Nano, zaczerpnięta z greki, oznacza "mało". Auto w wersji podstawowej na rodzimych rynkach kosztowało faktycznie mało – 2 500 dolarów. Wersja dostosowana do potrzeb i przyzwyczajeń Europejczyka, wyposażona w ABS, poduszki powietrzne, koła z lekkich stopów będzie jednak znacznie droższa, przewiduje się, że sięgnie około 16 000 zł. Poważnie potraktowano również wymagania rynku europejskiego odnoszące się do kwestii bezpieczeństwa.

Zobacz też: Test Mitsubishi i-MiEV – najdroższe auto do miasta

Konstrukcja modelu została wzmocniona, przeprojektowane zostały strefy zgniotu, a boczne partie pojazdu otrzymały wzmocnienia. Szefem projektu Nano był Girish Wagh, nadzorował szef wizerunkowy Tata Motors Pierre Castinel, a bryłę auta projektowali specjaliści ze studia I.DE.A m.in. autor linii wielu przebojowych modeli, nasz rodak Justyn Norek.

Wersja z silnikiem elektrycznym oferuje zasięg do 160 km i przyspieszenie od 0 do 60 km/h poniżej 10 s. Źródłem napędu Tata Nano Europa jest silnik o mocy 40 kW / 115 Nm zasilany energią z polimerowych akumulatorów litowo-jonowych ładowanych z napięcia 110-230 V, wyprodukowanych przez Mijlo A/S, norweską firmę zależną od Tata Motors Limited.

Zobacz też: Test Skoda Fabia GreenLine: Przebój z Czech w wersji Eko

Tata Nano Europa w wersji spalinowej pojawi się na europejskim rynku w połowie 2011 r, wersja napędzana silnikiem elektrycznym (Nano Europa EV) w 2013 r.

Dane techniczne wersji benzynowej:

Pojemność silnika: brak danych
Typ silnika: rzędowy trzycylindrowy, czterosuwowy, umieszczony z tyłu, chłodzony cieczą
Moc maksymalna: brak danych
Moment obrotowy: brak danych
Długość: 3196 mm
Szerokość: 1570 mm
Wysokość: 1608 mm
Rozstaw osi: 2230 mm.
Średnica zawracania: 8,5 m
Masa własna: od 750 kg, ładowność 300 kg
Zużycie paliwa: 5 l/100 km
Prędkość maksymalna: 105 km/h

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...