Saab 9000

fot. Newspress
Saab to marka, która od lat wzbudza wielkie emocje wśród pasjonatów – przede wszystkim ze względu na oryginalny wygląd, ale również z powodu komfortowego wnętrza i kilku oryginalnych rozwiązań.

Produkcję Saaba 9000 rozpoczęto w 1984 roku. Było to auto, które miało odpowiedzieć na potrzeby rynku związane z samochodami rodzinnymi, których do tej pory Saab nie produkował. Był to więc pierwszy, duży model tej marki. Jego produkcję zakończono w 1998 roku, wprowadzając na rynek następcę, model 9-5.Saab 900 skonstruowany został na płycie podłogowej Fiata. W ten sposób powstało kilka modeli samochodów różnych marek, posiadających wspólną platformę. Oprócz Saaba, tę samą płytę posiadał Alfa Romeo 146, Fiat Croma i Lancia Thema.

Zobacz również: BMW Serii 6 Cabrio

Niektóre z innych części były więc takie same we wszystkich tych pojazdach, np. przednie drzwi lub przednia szyba. Początkowo Saab 9000 występował tylko w wersji pięciodrzwiowego liftbacka (wersje CS i CSE), później wprowadzono wersję sedan z czterema drzwiami (wersje CD i CDE, gdzie w obu przypadkach litera „E” oznacza lepsze wyposażenie). Saab 9000 był również samochodem bezpiecznym, posiadał bowiem ABS, automatyczne napinacze pasów bezpieczeństwa oraz system wzmocnień, chroniący przed skutkami uderzenia bocznego. W 1993 roku wygrał konkurs „Safest Car in Sweden” i został uznany za najbezpieczniejszy pojazd produkowany w Szwecji.

Zobacz również: Renault Latitude już od 79 900 zł

Silniki

W Saabie 9000 montowano bardzo różne silniki, od 2-litrowego, 126 konnego silnika benzynowego, poprzez 2l silniki turbodoładowane o mocach od 150 do 185 KM oraz jednostki o pojemności 2,3l, zarówno wolnossące (147KM), jak i turbodoładowane (od 170, poprzez 200KM w wersji „S”, do 225 KM w wersji „Aero”). Saab 9000 był napędzany również wolnossącym silnikiem o pojemności 3li mocy 211KM.

Czy warto?

Właściciele Saaba deklarują, że jest to auto bezpieczne i komfortowe, a do tego stosunkowo rzadko ulega awariom. Do tego jest przestronne, a więc świetnie nadaje się na auto rodzinne, jaki pojazd reprezentacyjny dla biznesmena z pasją. Posiada mnóstwo praktycznych schowków, a i reszta wyposażenia zwiększa komfort, choćby takie elementy jak elektrycznie regulowane fotele z pamięcią ustawień. Właściciele twierdzą, że samochód po prostu działa jak należy i jest niezawodny, co daje nieprawdopodobną radość z użytkowania. Pamiętajmy też o innowacyjnym zabiegu stylistycznym, czyli stacyjce między przednimi fotelami.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...