Saab 900 I generacji

Zuzanna Gawor-Kotkowska
rozwiń więcej
fot. Newspress
Saab 900 I generacji, czyli tak zwany „krokodyl” to zdecydowanie samochód dla pasjonatów. Szwedzka firma słynie z solidności wykonania i bezpieczeństwa.

Produkowany przez firmę Svenska Automobile AB w latach 1978 – 1993 Saab 900 to wdzięczne auto o nietypowym wyglądzie. Wyróżniające się nadwozie z pewnością trudno zagubić na parkingu pod supermarketem. Poprzednikiem tego samochodu był Saab 99, nowy model był od niego nieco mniejszy i lżejszy.

Wersje silnikowe

Większość silników montowanych w tym modelu Saaba miała pojemność 2 litrów. Dwie najsłabsze wersje były wolnossącymi jednostkami, o mocy 118 i 130 koni mechanicznych. Kolejne wersje były już wyposażone w turbosprężarkę, a ich moc wahała się pomiędzy 145 a 185 KM. Jedną z wersji Saaba 900 napędzała wolnossąca jednostka o mocy 145 KM i pojemności 2,1 l. Był to model produkowany specjalnie dla amerykańskiego rynku. Można więc powiedzieć, że w najmocniejszej wersji była to bestia o niepowtarzalnym nadwoziu.

Zobacz również: Mercedesy z dieslami Renault?

Wersje nadwozia

Saab 900 pierwszej generacji produkowany był w pięciu wersjach. Tak ogromny wybór zapewnił mu szeroki rynek. Mogliśmy kupić ten samochód w rodzinnej wersji pięciodrzwiowej, jeśli jednak klient wolał bardziej sportową sylwetkę, mógł nabyć wersję trzydrzwiową lub dwudrzwiowego kabrioleta, który pojawił się na rynku w 1986 roku i od tej pory zyskał miano auta kultowego. Producent zapewniał też dwu i czterodrzwiowego sedana.

Był oryginalny

Nie tylko ze względu na stulistykę, Saab 900 był samochodem oryginalnym w czasach, w których powstawał. Już w 1989 roku montowano w nim system ABS oraz poduszkę powietrzną dla kierowcy. W wersjach tego modelu z silnikami turbodoładowanymi, producent po raz pierwszy zastosował automatyczne sprzęgło (system Sensonic). Niestety, awaryjność tego systemu była zbyt wysoka, a naprawy zbyt kosztowne, tak więc koncern zrezygnował z tego rozwiązania. Saab jednak słynie z systemu wygaszania deski rozdzielczej, aby nie męczyć kierowcy podczas nocnych podróży.

Czy jest fajny?

Zdecydowanie, ten samochód jest jedyny w swoim rodzaju. W tej chwili jest to właściwie auto dla konesera, niejeden wielbiciel Saaba marzy właśnie o tym modelu. Samochody te do tej pory spotykane są na drogach, a użytkownicy chwalą bogate wyposażenie i wysoki komfort jazdy. Bagażnik jest pojemny, więc auto nadaje się zarówno dla rodziny, jak i dla kierowcy o sportowym zacięciu, dzięki dobremu przyspieszeniu. Jedyne, co można zarzucić temu modelowi to niestety wysokie spalanie oraz problemy z korozją. Samochody te po 1987 roku były cynkowane, mimo to jednak w newralgicznych miejscach, takich jak nadkola lub wnętrze drzwi oraz podłoga bagażnika, Saab po prostu rdzewieje, głównie ze względu na mało wydajne odprowadzenie wody.

Zobacz również: Pięć gwiazdek Euro NCAP dla nowego Passata i Sharana

Właściciele tych modeli twierdzą, że jeśli zadbamy o regularne wymiany oleju w silniku, do pierwszego remontu Saab przejedzie nawet 450-500 tys. km, a sam remont wiąże się z niewielkim kosztem, bo ogranicza się właściwie do regeneracji głowicy. Nie można jednak oczekiwać, że samochód będzie niezniszczalny, ale jego bolączki pewnie nie są wysoką ceną za frajdę, jaką można sobie zapewnić nabywając ten model.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...