Alfa Romeo na Salonie Samochodowym w Paryżu

Fot. Alfa Romeo Giulietta
Fot. Alfa Romeo Giulietta

Na stoisku włoskiego producenta zostały zaprezentowane auta wzbogacone o nowe silniki, skrzynię biegów i pakiety wyposażenia. Poniżej opis nowości i galerie zaprezentowanych samochodów.

Alfa Romeo Giulietta

Giulietta jest już dostępna z silnikiem diesla JTDM-2 o pojemności 2 litrów i mocy 140 KM. Napęd w tym aucie jest przenoszony za pomocą automatycznej przekładni Alfa TCT z podwójnym sprzęgłem. 

Według Euro NCAP Giulietta to najbezpieczniejszy kompaktowy samochód na świecie. Auto jest główną atrakcją stoiska Alfa Romeo, na którym miały miejsce dwa światowe debiuty: najnowszego silnika JTDM o pojemności 2 litrów i mocy 140 KM oraz benzynowego silnika turbo 1,4 MultiAir o mocy 170 KM z automatyczną przekładnią „Alfa TCT". Do gamy silników Giulietty dochodzi jeszcze nowy turbodiesel o mocy 140 KM. Zużycie paliwa według danych producenta to 4,5 litra na 100 kilometrów w cyklu mieszanym. 

Zobacz również: Pierwsza Skoda na baterie

Drugim nowym produktem jest automatyczna przekładnia z podwójnym suchym sprzęgłem, Alfa TCT będzie dostępna z silnikiem w wersji benzynowej (1,4 MultiAir o mocy 170 KM), a później również w wersji diesel (170 KM 2,0 JTDM). Ponadto nowa przekładnia Alfa TCT, po raz pierwszy zastosowana w Alfie Romeo MiTo, współpracuje z systemem Start&Stop w celu ograniczenia zużycia paliwa i poziomu emisji do atmosfery CO2.
Podczas paryskiego salonu na stoisku zostały wystawione jeszcze dwie wersje Giulietty: Distinctive z silnikiem o mocy 105 KM i Quadrifoglio Verde z silnikiem 1750 TBI o mocy 235 KM. 

Goście odwiedzający stoisko mogą również podziwiać Giuliettę wyposażoną w system Blue&Me-TomTom, jedyny, w pełni zintegrowany system informacyjno-rozrywkowy, który poza nawigacją satelitarną posiada również nowoczesny, kolorowy ekran dotykowy i umożliwia obsługę telefonu, nawigacji i zarządzanie wszelkimi informacjami potrzebnymi w czasie jazdy przy użyciu przycisków na kole kierownicy oraz komend głosowych, które ubogacają funkcje dostępne w Blue&Me, zapewniając maksimum bezpieczeństwa.

Model MiTo 

Na stoisku Alfy Romeo zostały zaprezentowane dwa egzemplarze MiTo w wersji Distinctive. Pierwszy z nich wyposażony jest w benzynowy turbodoładowany silnik MultiAir o pojemności 1,4 litra i mocy 135 KM, współpracujący z automatyczną przekładnią Alfa TCT i systemem Start&Stop. 

Druga Alfa Romeo MiTo wystawiona na stoisku wyposażona jest w silnik 1,3 MultiJet o mocy 95 KM w wersji ECO, którego poziom spalania obniżono w porównaniu ze „zwykłym” MultiJetem z 4,3 do 4,0 litra na 100 kilometrów. Osiągi pozostają bez zmian i prędkość 180 km/h i przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 11,6 sekundy.

Obydwa samochody posiadają skórzaną tapicerkę, pakiet Premium (kontrolki na kole kierownicy, przedni podłokietnik ze schowkiem, dwustrefowa, automatyczna klimatyzacja, czujniki parkowania i tempomat) i pakiet Sport (spoiler, sportowy, tylny zderzak, światła przeciwmgłowe, sportową deskę rozdzielczą i 18-calowe obręcze kół w wersji z silnikiem 1,4 MultiAir o mocy 135 KM oraz 17-calowe w wersji z silnikiem 1,3 MultiJet ECO o mocy 95 KM). 

Zobacz również: Kia: nowości na targi w Paryżu

Wyposażenie teleinformatyczne tych dwóch egzemplarzy MiTo nieco się różni: wersja z silnikiem 1,4 MultiAir wyposażona jest w system Blue&Me oraz system nawigacji satelitarnej RadioNav, który należy do nowej generacji multimediów i nawigacji satelitarnej opracowanej dla Alfa Romeo przez Magneti Marelli. System ten obejmuje nawigację satelitarną, radio z podwójnym tunerem (jeden przeznaczony jest do odbioru informacji dotyczących ruchu drogowego [TMC]), odtwarzaczem CD i MP3 oraz mapy Europy wgrane na kartę pamięci SD, co skraca czas dostępu do danych i przyspiesza wyznaczanie tras. W celu zapewnienia lepszej ostrości i rozdzielczości obrazu, system posiada 6,5-calowy, kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości.

Alfa Romeo 159 w wersji na rok 2011 i z nowym silnikiem diesla 2,0 JTDM-2 o mocy 136 KM

Na stoisku można również oglądać Alfę Romeo 159 w wersji na rok 2011. Model ten (z nadwoziem typu sedan i sportwagon) przeszedł ostatnio lifting wnętrza. Odwiedzający mogą również podziwiać ekskluzywną wersję sportwagon „Rosso Competizione" wyposażoną w nowy silnik 2,0 JTDM o mocy 136 KM (spełniające normę Euro 5). 

Samochód wystawiony na salonie wyposażony jest w pakiet TI, który obejmuje elementy, nadające samochodowi sportowy wygląd. Konkretnie są to: 18-calowe, aluminiowe obręcze kół z ramionami stylizowanymi na łopatki turbiny (19-calowe, w które wyposażony jest wystawowy samochód, dostępne są jako opcja), obniżone, sportowe zawieszenie duże czerwone zaciski na tarczach hamulcowych. W środku znajdziemy sportowe fotele z wykończeniami z czarnej skóry i alcantary oraz czerwonymi profilami (w ramach opcji, sportowe siedzenia mogą być w całości wykończone czarną lub naturalną skórą), aluminiowe nakładki na pedały w sportowym stylu i listwę progową z logo TI, sportową kierownicę obitą skórą wyposażoną w przełączniki do obsługi radioodtwarzacza, gałkę dźwigni zmiany biegów i dźwignię hamulca ręcznego obite skórą z czerwonymi przeszyciami, system BlueMe i sportowe wskaźniki. Na konsoli środkowej i kierownicy umieszczono dodatkowo wstawki z włókna węglowego (ten dodatek dostępny jest w opcji).

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...