Sprawdzenie przebiegu auta w ASO – czy to faktycznie możliwe?

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
Nie tylko liczniki analogowe można cofać. W przypadku ich cyfrowych odpowiedników zabieg ten jest jeszcze prostszy.
Weryfikacja przebiegu w autoryzowanej stacji obsługi to czynność obowiązkowa przed zakupem używanego auta. Okazuje się, że nie zawsze sprawdzimy przebieg samochodu w ASO. Dlaczego?

Kupno używanego samochodu to loteria. Przynajmniej w Polsce. Na zachodzie Europy weryfikacja przeszłości danego egzemplarza jest znacznie prostsza. W krajach skandynawskich, np. w Szwecji, oprócz tego, że bez problemu możemy określić autentyczny przebieg samochodu, to na dodatek z łatwością sprawdzimy historię jego napraw.

"Przekręcony licznik"

W Polsce już sama weryfikacja autentyczności wskazań licznika kilometrów danego samochodu jest niebywale utrudniona, nie mówiąc już o historii jego ewentualnych napraw mechanicznych czy powypadkowych. „Cofanie liczników” jest procederem tak powszechnym w Polsce, że ciężko w ogóle wierzyć w to co one wskazują.

Weryfikacja przebiegu auta

Wielu ekspertów doradza zatem, aby przed zakupem używanego samochodu zaprowadzić go do autoryzowanej stacji obsługi i tam zweryfikować jego przebieg, historię napraw itd.

Zobacz też: Auto od handlarza - jakie zabiegi stosuje się w celu odmłodzenia samochodu?

ASO nie udostępnia informacji o samochodzie

Problem z uzyskaniem danych jest jednak bardzo złożony. Po pierwsze, nie każda marka prowadzi taką ewidencję w odniesieniu do starszych modeli aut. Poza tym, tylko nieliczne osoby serwisują pojazd do samego końca w ASO. W związku z tym, że przeciętne auto obsługiwane jest u producenta przez okres 2-3 lata (ze względu na zapisy gwarancji mechanicznej), to nie ma szans na poznanie pełnej i prawdziwej historii samochodu.

Zupełnie inny problem dotyczy samochodów, które na bieżąco są serwisowane w ASO. Nieuczciwych sprzedawców chronią bowiem same serwisy ASO, nie udostępniając informacji o aucie osobom trzecim…Ta absurdalna sytuacja jeszcze bardziej utrudnia zakup używanego samochodu w Polsce. Zdarza się też, że pracownik udostępni nam potrzebne informacje, ale albo odpłatnie, albo „nieoficjalnie”.

Zobacz też: Czy warto kupić samochód po taksówce?

Tylko właściciel auta może sprawdzić jego historię w ASO

Dlatego, jeśli jesteśmy zainteresowani danym egzemplarzem pojazdu, a sprzedawca nie ma nic do ukrycia na temat jego stanu, to zapewne zgodzi się na odwiedzenie serwisu ASO. Nie trzeba od razu wykonywać płatnego przeglądu auta, a jedynie poprosić przy jego właścicielu o wgląd do historii pojazdu (usługa bezpłatna).

Kiedy zatem niezbędnym wydaje się wizyta w ASO w celu weryfikacji przebiegu? Prawie zawsze w przypadku aut wyposażonych w silnik diesla. To, że auto ma dopiero 3 lata nie oznacza, że może nie mieć już stu a może i stu pięćdziesięciu tysięcy kilometrów  przebiegu. Tego typu auta kupowane są by pokonywać duże dystanse, spalając przy tym małe ilości paliwa. Nie wierzmy w słowne zapewnienia sprzedawcy co do stanu i historii auta. W przypadku kilkuletnich pojazdów, pełna historia serwisowa pojazdu jest niezbędna.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...