Utrata wartości pojazdu. Część II

Jakub Tujaka
rozwiń więcej
Utrata wartości pojazdu. Fot. Fotolia
Utrata wartości pojazdu jest uzależniona m.in. od wieku auta. Im auto nowsze, tym utrata wartości auta wyższa. Na utrzymanie lub utratę wartości auta mają wpływ także inne czynniki. Poniżej wyjaśniamy, od czego uzależniona jest utrata wartości pojazdu.

Tanieje nowy –tanieje używany

Bardzo ważnym aspektem przy ocenie wartości rezydualnej samochodu jest polityka koncernu jaki go wyprodukował. Niektóre firmy, takie  jak np. Citroen, ogłaszają w ciągu roku bardzo duże promocje na swoje nowe samochody. W rezultacie powoduje to wyraźny spadek cen używanych egzemplarzy tych modeli. Poza tym, na obniżenie wartości używanych pojazdów ma także wpływ pojawienie się następcy danego modelu samochodu. Dlatego warto dowiedzieć się czy model, który chcemy zakupić obecnie w salonie, nie będzie w najbliższym okresie zastąpiony jego nowszą generacją.

Im mniej właścicieli, tym lepiej

To jaka jest wartość rezydualna danego egzemplarza auta uzależnione jest także od liczby jego właścicieli i historii serwisowej samochodu. Najwyżej cenione są pojazdy od pierwszego właściciela. Często zmieniany pojazd sugerować może kłopoty techniczne trapiące dany egzemplarz. Regularnie prowadzona książka serwisowa, dokumentująca przeszłość pojazdu, to dodatkowy, bardzo ważny aspekt podnoszący wartość auta.

Zobacz też: Utrata wartości pojazdu. Część I

Dopłata za wyposażenie się nie zwróci

Warto także zwrócić uwagę na wyposażenie pojazdu. W tym aspekcie zaleca się zachować pewien umiar. Bogato wyposażone egzemplarze danego modelu auta, zwykle tylko nieznacznie różnią się ceną od ich przeciętnych wersji. Istniej bowiem ryzyko, że większa liczba urządzeń na pokładzie auta, to większe ryzyko awarii i konieczność poniesienia dodatkowych kosztów ich naprawy. Podobnie jest w przypadku egzemplarzy poddanym modyfikacjom wizualnym czy mechanicznym. Odzyskanie chociaż części zainwestowanych w pojazd pieniędzy jest bardzo niska. Poza tym wiele osób omija tego typu pojazdy, obawiając się, że były źle eksploatowane. Z kolei zaoszczędzenie stosunkowo niedużych pieniędzy w momencie zakupu nowego pojazdu  i pozbawienie go m.in. klimatyzacji może skutkować większym problemem z odsprzedażą auta. Tego typu wyposażenie ma bowiem ogromny wpływ na komfort podróżowania, a nawet na jego bezpieczeństwo.

Atrakcyjny kolor podniesie wartość pojazdu

Dosyć istotny przy ustalaniu wartości rezydualnej auta jest także jego kolor nadwozia. Na rynku najbardziej poszukiwane są srebrne pojazdy z uwagi na ich wysoką praktyczność w codziennym użytkowaniu. Na tym odcieniu lakieru po prostu słabiej widoczne są zabrudzenia. Chętnie też nabywcy kierują swoją uwagę w kierunku pojazdów o czarnym nadwoziu. W ostatnich latach na znaczeniu zyskały auta w kolorze białym, utożsamiane z ekskluzywnymi limuzynami bogatych społeczności Bliskiego Wschodu. Najwięcej na wartości tracą natomiast pojazdy w kolorze różowym i żółtym. Ich sprzedaż potrafi być też bardziej czasochłonna.

Zobacz też: Samochody z fabryczną instalacją LPG. Poradnik kupującego

Krajowy czy sprowadzany?

O cenie używanego auta decyduje także miejsce jego zakupu i eksploatacji. Pojazdy krajowe mają ceny zazwyczaj niższe niż w krajach Europy zachodniej. Wiąże się to przede wszystkim z lepszym stanem technicznym pojazdów. Parametr ten dotyczy jednak tylko zadbanych egzemplarzy, o które na polskim rynku bardzo trudno. Większość z nich jest bowiem mocno wyeksploatowana bądź ma za sobą powypadkową przeszłość. Pojazdy sprowadzone z zagranicy i utrzymane w nienagannym stanie są droższe niż ich krajowe odpowiedniki.

Podsumowanie

Zakup nowego samochodu nie może być utożsamiany z lokatą kapitału. Auta wyraźnie tracą na wartości już w chwili wyjechania nimi z salonu. Aby jednak zachować jak ja wyższą wartość rezydualną pojazdu zwrócić należy uwagę na wiele czynników. Warto

Zobacz też: Szybkie i wygodne kombi za rozsądne pieniądze. Poradnik kupującego

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...