Nowa Kia Soul 1.6 CRDi 128 KM aut.

Tomasz Korniejew
rozwiń więcej
Najciekawszym akcentem stylizacyjnym tylnej części nadwozia Kii Soul 2014 są lampy LED. / Kia
Najnowsza generacja Kii Soul zaskakuje jeszcze bardziej wyrazistym wyglądem, wysokiej jakości materiałami wykończeniowymi oraz ciekawym designem kokpitu. Jednak to nie jedyne atuty nowej Kii Soul.

Kształt nadwozia najnowszej Kii Soul bezpośrednio nawiązuje do modelu poprzedniej generacji, niemniej liczne wyraziste detale sprawiają, że najnowszy koreański crossover prezentuje się jeszcze bardziej oryginalnie.
Najnowszy Soul jest dłuższy o 2 cm od poprzednika (mierzy 414 cm), jest szerszy o 1,5 cm (180 cm) oraz niższy o 1,7 cm (159,3 cm). Rozstaw osi zwiększył się do 257 cm.
W przedniej części nadwozia uwagę zwracają duże światła przeciwmgłowe, potężny wlot powietrza w zderzaku oraz duże klosze reflektorów, które skrywają m.in. światła do jazdy dziennej LED.
Z kolei najciekawszym akcentem stylizacyjnym tylnej części nadwozia są lampy LED idealnie wtopione w design nadwozia.

Zobacz też: Test Chevrolet Orlando 2.0 D 163 KM LTZ: zbyt dobry?

Nowa Kia Soul wnętrze

O ile poprzednia generacja modelu Soul również przyciągała wzrok atrakcyjną stylizacją nadwozia, o tyle jakość materiałów użytych do wykończenia wnętrza i stylizacja kokpitu pozostawiały niedosyt.
Tym razem producent przyłożył większą wagę do stylizacji i jakości wykończenia przedziału pasażerskiego. Nie dość, że w kabinie nowego Soula jest więcej przestrzeni to jeszcze nie brakuje takich rarytasów jak możliwość skórzanego obszycia „daszku zegarów” czy zamówienia wentylowanych foteli przednich.
Cieszy ładna linia kokpitu i świetnie wyprofilowana kierownica, która może być obszyta skórą. Pomiędzy zegarami umieszczono kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, a dzięki możliwości wyposażenia Soula w system bezkluczykowego dostępu do pojazdu można uruchamiać auto przyciskiem umieszczonym w tunelu środkowym tuż pod konsolą centralną.

Zobacz też: Test Citroen C4 Grand Picasso 2.0 BlueHDi 150 KM

Ciekawym akcentem stylizacyjnym są również okrągłe głośniki zestawu audio umieszczone nad nawiewami.
Fotele są wygodne i mają wystarczająco szeroki zakres regulacji. W tylnej części przedziału pasażerskiego siedzi się wyżej, a miejsca jest więcej niż w modelu poprzedniej generacji.
Urósł także przedział bagażowy (o 4%),  według normy VDA ma objętość 354 l, a otwór załadunku jest w najnowszym Soulu odrobinę większy.
Dzięki zwężeniu słupków A poprawiła się także widoczność z miejsca kierowcy.

Zobacz też: Test Peugeot 2008 1.6 e-HDI/115 KM

Nowa Kia Soul napęd/układ jezdny

W gamie jednostek napędowych nowej Kii Soul znalazły się dwa silniki. Benzynowy ma pojemność 1,6 l i rozwija moc maksymalną  132 KM. Z kolei wysokoprężny o tej samej pojemności dysponuje mocą maksymalną 128 KM przy 4000 obr./min. i maksymalnym momentem obrotowym 260 Nm w przedziale od 1900 do 2750 obr./min.
Z napędem może współpracować (oprócz manualnej) sześciobiegowa przekładnia automatyczna.

Zobacz też: Test Fiat 500L 1.3 MultiJet II 85 KM: nietuzinkowy sposób na rodzinę

Podczas pierwszych jazd mieliśmy okazję wyrobić sobie opinię o tym jak jeździ najnowsza Kia Soul z silnikiem wysokoprężnym oraz wspomnianą przekładnią automatyczną.
Po przejechaniu kilkunastu pierwszych kilometrów naszą uwagę zwrócił wyższy niż w przypadku Soula poprzedniej generacji komfort tłumienia nierówności. Najnowszy Soul został zbudowany w oparciu o nową płytę podłogową wykorzystywaną w modelu Cee’d. Zmodyfikowano również zawieszenie. Kolumny MacPhersona są obecnie montowane do ramy pomocniczej z czterema tulejami (nie było ich w poprzedniej generacji) co przełożyło się na zredukowanie drgań mechanicznych oraz lepsze tłumienie nierówności. Ponadto zwiększono skok tylnego zawieszenia. W efekcie nawet większe niedoskonałości nawierzchni tłumione są cicho i przeciwieństwie do poprzednika Soul nie zaskakuje kierowcy porządnym łupnięciem po wjechaniu w większą dziurę w jezdni.

Nieźle Soul radzi sobie podczas jazdy po ciasnych łukach, a przy próbach nagłych skrętów czuć zwiększoną sztywność nadwozia.
W wersji z automatyczną przekładnią Soul nie jest mistrzem sprintu. Według danych producenta rozpędza się od 0 do 100 km/h w 12,2 s co jest wynikiem o sekundę gorszym od wersji z sześciobiegową przekładnią manualną.
Silnik Diesla wykazuje ospałość w niższych zakresach obrotów i nagłe zrywy dynamiki, gdy wskazówka obrotomierza przekracza wartość około 1700 obr./min. Co istotne we wnętrzu jest cicho nawet podczas jazdy z użyciem wysokich prędkości obrotowych.
Soul zużywa umiarkowane ilości paliwa. Podczas jazd na dystansie ok. 150 km w trybie mieszanym „spalał” średnio 6,8 l/100 km przy czym jazda po autostradzie z wyższą prędkością stanowiła około 40 % dystansu.

Zobacz też: Test Volkswagen Golf Variant 2.0 TDI DSG Highline

Nowa Kia Soul  - podsumowanie

Najnowszy Soul to konstrukcja dojrzalsza niż poprzednik. W obcowaniu z samochodem czuć konsekwencję producenta. Tym razem zapału starczyło nie tylko na ciekawy projekt nadwozia lecz również na interesująco narysowane wnętrze. Co więcej, potencjalni nabywcy najnowszego Soula mają możliwość indywidualizacji swojego przyszłego samochodu nie tylko poprzez dwukolorowe barwy nadwozia. Także lista wyposażenia dodatkowego obejmująca m.in. osiemnastocalowe obręcze kół, czy wentylowane fotele i skórzaną tapicerkę robią w Soulu wrażenie. Niedosyt pozostawia jedynie skromna gama silnikowa i brak w ofercie dużo mocniejszej jednostki napędowej. Z drugiej strony KIA słynie z rozsądnej polityki cenowej swoich produktów zatem jest możliwość, że producent kolejny raz nas zaskoczy i ustali cenę nowego Soula na poziomie 59 tys. zł. Wtedy oferta Soula wyglądałaby nadzwyczaj interesująco.

Zobacz też: Test Peugeot 308 1.6 e-HDI 115 KM - nowa jakość!

Nowa Kia Soul 1.6 CRDi 128 KM aut. dane techniczne

Kia Soul 1.6 CRDi aut.
Typ silnika turbodiesel
Pojemność  1582 cm3
Układ cylindrów/zawory R4/16V
Maksymalna moc 128 KM/4000 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 260 Nm/1900-2750 obr./min.
Napęd przedni
Skrzynia biegów aut. 6-bieg.
Pojemność bagażnika 354/1367 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 414/180/159,3 cm
Rozstaw osi 257 cm
V-max 177 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 12,2 s
Zużycie paliwa* 6,0 l/100 km
Cena od**  59 900 zł
*cykl mieszany
**cena prognozowana podstawowego modelu Soul

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...