Test Kia Picanto: Samochód roku 2011?

Jakub Tujaka
rozwiń więcej
Kia Picanto "straszy" dużymi wlotami powietrza i ogromnymi reflektorami. Fot. Moto.wieszjak.pl
Nowa Kia Picanto, podobnie jak model Rio, zakwalifikowała się do konkursu na Samochód Roku 2011. Czy najmniejszy model w ofercie koreańskiego producenta ma szansę zdobyć ten prestiżowy tytuł?

Kia Picanto pojawiła się na rynku w 2003 roku, a w 2007 przeszła facelifting. Po ośmiu latach zbierania doświadczeń na ulicach miast i torach wyścigowych (przygotowane do wyścigów Picanto startują w serii Kia Picanto Cup), Kia wprowadziła do sprzedaży drugą generację auta. Z założenia Picanto to małe auto miejskie w rozsądnej cenie i to właśnie przez pryzmat tej ceny będziemy spoglądać na wady i zalety małej Kii.

Nadwozie

Kia Picanto z 2011 roku zrywa z pudełkowatym wizerunkiem poprzednika. Nadwozie jest pełne przetłoczeń i linii nadających karoserii dynamiczny wygląd. Przód auta jest zdominowany przez wielkie reflektory, które zachodzą daleko na maskę i błotniki auta. Masywny zderzak z trzema dużymi wlotami powietrza optycznie powiększa całe auto.

Zobacz też: Opinie kierowców o KIA Picanto

Pięciodrzwiowe nadwozie dzięki niewielkim rozmiarom zewnętrznym nie sprawia problemów na zatłoczonych parkingach.

Styliści nie zapomnieli także o tyle Kii Picanto. Diodowe lampy tylne o ciekawym kształcie to nadal nowość  w segmencie miejskich maluchów.

Masywnie wyglądające nadwozie wywołuje skrajne uczucia, jednak trzeba przyznać, że auto wyróżnia się z tłumu. Moim zdaniem na korzyść.

Wnętrze/wyposażenie

Jeśli komuś spodoba się wygląd zewnętrzny Kii Picanto, to wnętrze na pewno go nie rozczaruje. Testowany egzemplarz oprócz najwyższego standardu wyposażenia XL otrzymał pakiet RACE, na który składają się: elementy wnętrza w kolorze Piano Black, podgrzewane fotele obszyte skórą ekologiczną w kolorze czerwonym, multifunkcyjna kierownica i piętnastocalowe aluminiowe obręcze kół.

Dodatkowo o komfort podróżowania dbała automatyczna klimatyzacja, a o wrażenia akustyczne system multimedialny ze złączami iPod, USB i AUX.

To niewielkie auto wbrew pozorom zapewnia całkiem przyzwoitą ilość przestrzeni wewnątrz. W pierwszym rzędzie „statystyczny” Polak bez problemu spędzi nawet kilkugodzinną podróż na wystarczająco dużych fotelach, które mają dość szeroki zakres regulacji.

Zobacz też: Seat Ibiza ST: szlacheckie pochodzenie

Z tyłu można odczuć, że auto jest wąskie, jednak dwóm dorosłym osobom lub trójce dzieci będzie wygodnie. Nie zabraknie miejsca na nogi i nad głową.

Przestronna kabina pasażerska została uzyskana kosztem przestrzeni bagażowej, która w tym przypadku wynosi tylko 200 litrów. Po złożeniu foteli uzyskamy 870 litrów bagażnika, co pozwoli przewieźć większe pakunki.

Silnik/zawieszenie

Motor o pojemności 1,2 litra generuje moc 85 KM i 121 Nm maksymalnego momentu obrotowego, dostępnego od 4 tys. obrotów. Jak na auto miejskie Picanto z tym silnikiem jest całkiem żwawe, ponieważ  od 0 do 100 km/h przyspiesza w 11,4 sekundy.

Jednostka 1,2 bardzo sprawnie radzi sobie z autem ważącym około 900 kg. Nie ma konieczności wkręcania silnika na wysokie obroty, ani częstego redukowania biegów. Dzięki temu zadowalające jest też zużycie paliwa. Picanto w trybie mieszanym pali około 5-6 litrów benzyny na 100 kilometrów. Jazda miejska „kosztuje” nieco ponad 6 litrów, a na pokonanie 100 kilometrów poza miastem mała Kia potrzebuje niecałe 5 litrów.

Tradycyjne rozwiązania zastosowano w zawieszeniu. Belka skrętna z tyłu zapewnia niezbędny do miejskiej jazdy komfort. Mniejsze nierówności są niemal nieodczuwalne wewnątrz auta. Krótki rozstaw osi jest wrażliwy na większe nierówności zwłaszcza w zakrętach, jednak w tej klasie aut jest to norma.

Jako zaletę Kii Picanto można wymienić także wyciszenie kabiny, ponieważ do uszu kierowcy i pasażerów nie docierają hałasy ani z komory silnika, ani z okolic kół.

W warunkach jazdy miejskiej ze stosowaniem ograniczeń prędkości dyktowanych przez przepisy Kia pozwala się wyczuć i prowadzi się pewnie.

Zobacz też: Kia Picanto - Jaką wybrać? Poradnik kupującego.

Podsumowanie

Kia Picanto wprowadzona do oferty w 2011 roku jest autem ciekawym stylizacyjnie i bardzo praktycznym. Najmocniejszy w ofercie silnik pozwala na oszczędną jazdę, ale w razie konieczności może też być dość dynamiczny. Bogate wyposażenie testowanego egzemplarza podnosi cenę auta z 29 900 (za wersję bazową), do niemal 45 tysięcy złotych (XL + Pakiet RACE).

Według mnie nowa Kia Picanto oferuje dobry stosunek ceny do jakości i do wyposażenia, co może przyczynić się do zwycięstwa w konkursie Car of the Year 2011. 

Autosalon24.pl - Kia Soul 1.6 CRDi, nawet 11% taniej. Sprawdź teraz!

Dane techniczne:

Kia Picanto 1,2 85 KM XL RACE

Typ silnika

benzyna

Pojemność

1 248 mc3

Układ cylindrów/zawory

R4/12

Maksymalna moc

85 KM/6000 obr./min.

Maksymalny moment obrotowy

121 Nm/400 obr./min.

Napęd

przód

Skrzynia biegów

man. 5-bieg

Pojemność bagażnika

200 l

Wymiary (dł./szer./wys.)

359,5/159,5/148 cm

Rozstaw osi

238,5 cm

V-max

171 km/h

Przyspieszenie 0-100 km/h

11,4 s.

Zużycie paliwa*

5,8/3,8/4,5 l/100km

Cena

Od 39 990 zł

*miasto/trasa/cykl mieszany

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...