Jazda po śliskiej nawierzchni, jak się zachować?

zima, jazda w zimie Fot. Fotolia
Poruszając się samochodem po śliskiej nawierzchni nie wolno wykonywać raptownych ruchów. Dotyczy to skrętów, hamowania i przyspieszania.

Obserwowanie sytuacji rozgrywającej się dookoła jadącego samochodu to obowiązek kierowcy. Jadnak w okresie zimowym, kontrolowanie co się dzieje przed poprzedzającym nas pojazdem ma szczególne znaczenie. Tylko wtedy mamy szansę na wyhamowanie samochodu na bardzo śliskiej nawierzchni lub odpowiednio wczesne ominięcie przeszkody.

Zobacz też: Jak wyjechać z zaspy?

Hamowanie

Trenerzy Szkoły Jazdy Renault nie mają wątpliwości - na śniegu i lodzie droga hamowania może się wydłużyć nawet dziesięciokrotnie w stosunku do hamowania z tej samej prędkości na suchej nawierzchni.  Należy pamiętać, aby nie hamować ostro, bo w ten sposób ryzykujemy wpadnięciem w poślizg – tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – W przypadku samochodów bez systemu ABS zaleca się hamowanie pulsacyjne – dodają. Najbezpieczniej jest wykonywać manewr hamowania jadąc w linii prostej, a unikać go na zakrętach.

Manewry układem kierowniczym

Szczególną ostrożność powinniśmy także zachować podczas kręcenia kierownicą. Przestrzegamy przed nagłymi zmianami kierunku jazdy i wykonywaniem gwałtownych ruchów kierownicą – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. "W sytuacji poślizgu trzeba powoli
i stopniowo manewrować kierownicą. W przypadku, gdy przyczepność straciły tylne koła, powinno się wykonać kontrę, aby naprowadzić samochód na prawidłowy tor jazdy. Jeśli z kolei to przednie koła wpadły w poślizg, należy zmniejszyć wykonywany wcześniej skręt i ostrożnie wykonać go ponownie."

Zobacz też: Jak radzić sobie na drodze podczas gołoledzi?

Przyspieszanie

Jadąc po ośnieżonej, oblodzonej lub mokrej nawierzchni nigdy nie powinno się wciskać pedału gazu do końca. Przyspieszać trzeba stopniowo, aby uniknąć ryzyka utraty przyczepności. Pamiętajmy też, że w takich warunkach trzeba jechać ze zredukowaną prędkością, niższą niż w czasie jazdy po suchej drodze – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Na podstawie: materiałów prasowych Renault

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...