Jak bezpiecznie wykryć śliską nawierzchnię?

Odpowiednio wczesna ocena nawierzchni umożliwi uniknięcie wielu problemów. Fot. Newspress
Dostatecznie wczesne wykrycie śliskości nawierzchni drogi jest niesłychanie ważne z punktu widzenie bezpieczeństwa jazdy, bowiem pozwala na dostosowanie prędkości do sytuacji oraz przygotowanie się na konieczność ewentualnego wyprowadzanie samochodu z poślizgu.

Śliskość na drodze występuje z wielu powodów, przy czym mróz i towarzysząca mu gołoledź należą do najbardziej znanych. Tymczasem w poślizg można wpaść nawet latem, przy słonecznej pogodzie, na suchej nawierzchni. Dlatego ważne jest zapamiętanie, w jakich warunkach droga może stać się niebezpiecznie śliska.

Jednym z największych wrogów kierowców są kałuże rozlanego na drodze oleju. Często trudno je zauważyć na nawierzchni czarnej, asfaltowej, zwłaszcza gdy znajdują się tuż za zakrętem. W praktyce szanse na wyprowadzenie samochodu z poślizgu na oleju są jak 1:100. Podobnie niebezpieczne są rozjazdy i okolice szyn tramwajowych biegnących w jezdni, które są smarowane dla właściwego funkcjonowania. 

Zobacz też: Czym grozi wjazd w głęboką kałużę?

Poślizg w takich warunkach jest bardzo trudny do opanowania, ponieważ smar lub olej wciska się w szczeliny bieżnika opony i w znacznym stopniu zmniejsza jej przyczepność do drogi nawet do kilkunastu i więcej metrów po przejechaniu przez takie zatłuszczone miejsce. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy wjeżdżać w kałuże rozlanych płynów na suchej drodze i podejrzanie wyglądające ciemne plamy, za którymi widać niewysychające ślady opon pojazdów, które w nie wjechały.

Nieco łatwiej można zauważyć tłuszcz na drodze mokrej. Wpływa on na powierzchnię wody, która pod jego wpływem staje się czasem różnokolorowa, częściej – ma wygląd oleju, zanieczyszczonego stałymi cząsteczkami, np kurzem. Na wodzie powstaje szary kożuch zanieczyszczeń.

Jest pewien rodzaj nawierzchni dróg, zdecydowanie bardziej śliski od pozostałych. To kostka bazaltowa. Spotyka się ją głównie na tzw. ulicach zabytkowych, ale często także na niektórych mniej uczęszczanych drogach. Kostkę bazaltową można poznać po ciemnoniebieskiej, lub szarogranatowej barwie, kształcie zbliżonym do kwadratu i połyskliwej, lekko wypukłej górnej płaszczyźnie. Śliskie miejsca powstają czasem także tuż przy zmianie rodzaju nawierzchni, np przy przejściu z betonu (kostki lub płyt betonowych) w asfalt.

Zobacz też: Jak radzić sobie podczas gołoledzi?

Śliskości można się spodziewać także w sąsiedztwie różnych poprzecznych garbów, nierówności i wybojów na drodze. Pochodzi ona ze smarów, które gdy są użyte w nadmiarze, spadają płatami z podwozi samochodów pod wpływem wstrząsu, do jakiego dochodzi na takiej przeszkodzie.

Gdzieniegdzie, na mniejszych mostkach, można spotkać nawierzchnię drewnianą. Po deszczu staje się ona tak śliska, jak lód. Równie śliskie są miejsca, pokryte ziemią lub gliną, nawiezioną przez pojazdy, wyjeżdżające z pół uprawnych lub placów budowy.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...