Jak wybrać odpowiednią porę dnia do jazdy w długiej trasie?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Najgorszą porą do jazdy są godziny przed świtem Fot. Fotolia
Wybór właściwej pory do rozpoczęcia podróży jest jednym z najważniejszych zadań, stojących przed kierowcą. Powinien on wziąć przy tym pod uwagę wiele różnych ważnych czynników. Jednym z najważniejszych są jego predyspozycje i umiejętności, poparte doświadczeniem.

Wybierając porę rozpoczęcia podróży trzeba wziąć pod uwagę planowaną godzinę dotarcia do celu. Przy obecnym natężeniu ruchu i możliwości powstawania korków oraz po uwzględnieniu ograniczeń wynikających z przepisów kodeksu drogowego przyjmuje się, że przeciętna prędkość na całej trasie wyniesie w granicach od 70 do 80 km/godz. w porze dziennej i o mniej więcej 10 do 15 km więcej w porze nocnej. Jeżeli podróż będzie się odbywała w godzinach popołudniowych i przedwieczornych, wówczas uzyskanie średniej powyżej 70 km/godz. może okazać się trudne.

Zobacz też: Jak przygotować samochód do dłuższej trasy?

Jeżeli nie jest istotna pora dojechania do celu, najlepiej wybrać na podróż porę, w której nisko stojące słońce nie będzie świeciło prosto w oczy. A więc - nie jechać na wschód w godzinach rannych, ani na zachód po południu.

Z czysto psychologicznych przyczyn nie jest dobrze kończyć podróż wieczorem i wczesną nocą, czyli między zmrokiem a 24.00. O tej porze człowiek podświadomie dąży do jak najszybszego dotarcia do celu. Nie myśli się wówczas o ograniczeniach prędkości i niebezpieczeństwach, mając przed oczami smaczną kolację i wygodne łóżko.

Najgorszą porą do jazdy są godziny tuz przed świtem. Najłatwiej wtedy zasnąć. Po kilku godzinach jazdy nocą, kiedy cała uwaga kierowcy była skupiona na drodze i jej najbliższym sąsiedztwie, nagle zaczyna się za szybami przesuwać krajobraz, szczególnie piękny w promieniach wschodzącego słońca. Następuje dekoncentracja, przychodzi odprężenie „Nareszcie minęła noc” i kierowca zaczyna niezauważalnie tracić kontakt z rzeczywistością. Ponadto tuż przed świtem na drogach mogą pojawić się nieoświetlone furmanki rolników, podążających na targ w pobliskim miasteczku...

Zobacz też: Jakie części, narzędzia i akcesoria warto mieć w trasie?

W czasie dużych upałów lepiej nie wyruszać w długie trasy tuż przed południem i kończyć jazdę wieczorem, nawet gdy w samochodzie działa dobrze klimatyzacja. Wyjście z chłodnego wnętrza pojazdu a potem powrót do niego może się zakończyć przeziębieniem, katarem a nawet – zapaleniem płuc. Jeżeli jest konieczna jazda o takiej porze, należy zadbać o to, aby temperatura wewnątrz pojazdu nie była niższa o kilka stopni od temperatury, panującej na zewnątrz. Jeżeli w czasie największego upału wypadnie postój w korku, wówczas może wystąpić problem z utrzymaniem właściwej temperatury cieczy chłodzącej silnik.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...