Jak działają bramki kontrolujące prędkość? Czy jest sposób, aby uniknąć mandatu?

Bramki mierzące prędkość to nowy pomysł policji, aby zmusić nas do wolniejszej jazdy. fot. Newspress
Bramki kontrolujące szybkość pojazdów z początkiem lata roku 2011 zadebiutują jako nowa broń policji przeciwko piratom drogowym. Jak działają takie bramki? Czy można je oszukać antyradarem? Jak ustrzec się przed mandatem?

Jak to działa?

Zacznijmy od zasadniczej różnicy między „bramką” a „suszarką”. Bramki mierzą średnią prędkość na wyznaczonych odcinkach, a tradycyjne radary i fotoradary kontrolują prędkość punktowo. Przewaga bramek polega głównie na tym, że nie będzie można spokojnie przejechać obok, a następnie wcisnąć gaz do dechy, bo zagrożenie minęło...

Zobacz też: Jak przejeżdżać przez „śpiącego policjanta”?

Bramka kontrolująca prędkość to nic innego, jak rząd kamer rozwieszonych nad drogą, po jednej dla każdego pasa ruchu. Co więcej, bramkę tworzą przynajmniej dwie takie konstrukcje. Same kamery robią jedynie zdjęcia każdemu autu, które pod nią przejeżdża, kodują numer rejestracyjny i czas, ale nie są sprzężone z żadnym miernikiem prędkości.

Skąd więc wiadomo, z jaką prędkością jedziemy? Jeśli wiemy, o której dokładnie godzinie, zrobiono pierwsze zdjęcie, a o której drugie, a także jaki dystans dzielił „rzędy kamer” wystarczy najprostsza kalkulacja. Prędkość to przecież iloraz dystansu i czasu w jakim został pokonany dany dystans.

Zalety bramek dla policji

Bramki są bardzo tanie w utrzymaniu. Nie jest to radarowa aparatura pomiarowa, którą trzeba kalibrować, homologować i jeszcze pamiętać o kończących się terminach ważności przeglądów.

Zobacz też: Dlaczego wydech rdzewieje?

Średni pomiar prędkości daje się w 100 procentach zautomatyzować - do obsługi kilkuset kilometrów autostrady wystarczy jeden człowiek w centrum dowodzenia.

Na bramki nie działają żadne antyradary. Żeby nie dostać mandatu, trzeba jechać zgodnie z przepisami, albo liczyć, ile czasu powinno zająć przemierzenie danego dystansu, o której godzinie możemy najwcześniej zrobić sobie drugie zdjęcie.

Zalety bramek dla kierowców

Choć większość kierowców nową zabawką policji nie będzie raczej zachwycona, to warto podkreślić, że bramki kontrolujące prędkość mogą się przysłużyć się każdemu z nas. W jaki sposób? - to bardzo skuteczna broń w walce ze złodziejami samochodów!

Bramki zanotują przecież przejazd każdego auta, nawet jeśli będzie ono jechać zgodnie z przepisami. Bardzo łatwo wykryć również zamianę numerów i kradzież tablic, a to podnosi nasze bezpieczeństwo.

Nowy system pomiaru prędkości będzie działał w Polsce od lipca 2011 roku. Na początku bramki z kamerami staną na trasach prowadzących do Krakowa i Katowic. Średnia prędkość będzie również mierzona na wszystkich wylotówkach z Warszawy.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...