Jak ratować się po przypadkowym wjechaniu na miękkie pobocze?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Zjechanie na pobocze zdarza się albo w wyniku nieuwagi kierowcy lub przyśnięcia za kierownicą, albo aby uniknąć zderzenia z nadjeżdżającym z przeciwka samochodem. Fot. Fotolia
W opowieściach kierowców w przydrożnych barach pojawia się czasem motyw „załapania pobocza” i ściągnięcia samochodu z jezdni do rowu lub w pole.

To przykre zdarzenie polega na tym, iż samochód przy dużej prędkość zjechał kołami z jednej strony na miękkie pobocze i w wyniku ich niespodziewanego przyhamowania zjechał z jezdni w sposób całkowicie niekontrolowany przez kierowcę.

Zjechanie na pobocze zdarza się albo w wyniku nieuwagi kierowcy lub przyśnięcia za kierownicą, albo aby uniknąć zderzenia z nadjeżdżającym z przeciwka samochodem, który nie trzyma się swojego pasa ruchu, np. niebezpiecznie wyprzedzając.

Przyhamowanie przez miękkie pobocze prawego przedniego koła może spowodować wyrwanie kierownicy z rąk kierowcy, nawet gdy układ kierowniczy posiada sprawnie działające wspomaganie. Dlatego nonszalanckie trzymanie kierownicy jedną ręką, gdzieś w okolicach najniższej jej części, jest bardzo niebezpieczne. Jedynie prawidłowy układ rąk, daje pewną, dość istotną gwarancję, że kierowca opanuje pojazd i zdoła powrócić na jezdnię.

Zobacz również: Jak ustawić fotel kierowcy?

Widząc, że nadjeżdżający z przeciwka samochód trzyma się zbyt bardzo środka drogi, a jego kierowca nie zamierza lub nie może zjechać na swój pas, należy NATYCHMIAST zacząć awaryjne hamowanie, aby zmniejszyć do minimum prędkość, z jaką auto wjedzie na pobocze. Zjeżdżając, trzymać bardzo mocno kierownicę oburącz. Jednocześnie PUŚCIĆ pedał hamulca, aby nie nastąpiło zablokowanie koła jadącego poboczem, które ma dużo mniejszy współczynnik tarcia, niż szorstki asfalt lub beton szosy. Gdy mimo wszystko samochód szarpnie w prawo, należy z wyczuciem przeciwdziałać temu kierownicą. Zbyt silne jej skręcenie w lewo może spowodować, że po powrocie na jezdnię samochód zacznie wykonywać skręt w lewo o zbyt ciasnym promieniu dla danej prędkości i wyniku siły odśrodkowej wywróci się!

Podobnie należy postępować po przypadkowym zjechaniu na pobocze, przy czym nie można wówczas pomagać sobie hamulcem. Bardzo delikatnie należy skręcić kierownicą w lewo i postarać się, aby wjechać z powrotem na twardą drogę pod jak najmniejszym kątem. Im spokojniejsze będą ruchy kierownicy i działania kierowcy, tym większa szansa powodzenia manewru. Trzeba jednak pamiętać, aby w takiej sytuacji nie zdejmować zbyt szybko nogi z gazu, a nawet, jeżeli prawe koła jadą poboczem tuż przy krawędzi jezdni, w ogóle nie zmniejszać nacisku na pedał gazu. Wystarczy jedynie pracować spokojnie kierownicą.

Zobacz również: Jak jechać podczas ulewy?

Nie jest przyjemne, gdy samochód spadnie jedną parą kół na nisko położone pobocze. W tym przypadku również zalecane jest zachowanie spokoju i utrzymanie toru jazdy tak długo, aż będzie możliwy powrót wszystkimi kołami na jezdnię. Oczywiście należy strać się zmniejszać prędkość jazdy, ale też z zachowaniem spokoju i umiaru.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...