Jak wybierać miejsca na postój poza drogami z nawierzchnią utwardzoną?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Jak wybierać miejsca na postój poza drogami z nawierzchnią utwardzoną? fot. Newspress
Wbrew pozorom wybór miejsca na postój samochodu poza utartymi drogami i zagospodarowanymi miejscami nie jest sprawą prostą. Składa się na to wiele różnych aspektów i czynników.

1. Aspekt prawny. W wielu krajach obozowanie i biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami jest zakazane. Podobnie w licznych krajach obowiązuje zakaz wjazdu i biwakowania w terenach leśnych, przy czym nie zawsze jest precyzyjnie określone, co należy rozumieć jak „teren leśny”. Pola i łąki stanowią zazwyczaj czyjąś własności i przed wjechaniem na nie należy odszukać ich właściciela i poprosić o zgodę.

2. Aspekt pragmatyczny. Wybierając miejsce na postój poza uczęszczanymi szlakami trzeba liczyć się z różnymi nie zawsze miłymi przygodami. Miejsca odludne bywają chętnie odwiedzane przez pijaków i złodziei. Często miejscowa ludność nie akceptuje pobytu obcych turystów w pobliżu swoich siedzib, nawet gdy ci przebywają na czyimś prywatnym gruncie za jego zgodą.

Zobacz też: Dlaczego SUV to nie auto terenowe? Jakie są różnice, wady i zalety?

3. Czynnik losowy. Miejsce postoju, zwłaszcza campera lub przyczepy campingowej powinno być oddalone od drzew, zwłaszcza szpilkowych. Kapiąca żywica lub spadź potrafi skutecznie zanieczyścić lakier, a usunięcie plam i zacieków bywa bardzo trudne. Drzewa są ulubionym miejscem przesiadywania ptactwa. Niestety, ono potrafi bardzo skutecznie i trwale zanieczyścić lakier karoserii. Ptasie odchody są dla lakieru żrące, co oznacza iż mogą w skrajnym wypadku uszkodzić powłokę lakierniczą i zapoczątkować powstawanie ognisk korozji. Podczas burz i silnych wiatrów często łamią się gałęzie, co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń karoserii, wgnieceń i oraz rozbicia szyb. Jeżeli wybrane miejsce znajduje się nisko, tuż nad lustrem przepływającej rzeki lub jeziora, należy liczyć się z możliwością niespodziewanego podniesienia się poziomu wody po ulewach i zalaniem obozowiska.

Zobacz też: Poradnik eksperta: 10 przykazań offroadera

4. Czynnik fizyczny. Ciężki pojazd, pozostawiony na miękkim gruncie będzie powoli ale systematycznie wygniatał pod kołami coraz większe zagłębienia. Po pewnym czasie mogą one uniemożliwić ruszenie z miejsca. Dlatego jeżeli na obozowisko wybrano miejsce o takich właściwościach, należy raz na kilka dni przestawić pojazd o kilkadziesiąt centymetrów do przodu lub do tyłu. Dzięki temu powstające wgniecenia nie będą zbyt głębokie.

5. Czynnik ekonomiczny. Postój pojazdu w miejscu do tego nieprzeznaczonym, zwłaszcza w terenie leśnym, może skończyć się nałożeniem przez lokalne władze na jego kierowcę sporej kary pieniężnej.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...