Na co zwrócić uwagę podczas jazdy we mgle?

Na co zwrócić uwagę podczas jazdy we mgle? / Philips
Jak sobie radzić podczas jazdy we mgle? Czy dobrym sposobem jest używanie długich świateł? Czy może warto jechać tuż za poprzedzającym pojazdem?

Gęsta mgła będzie nam teraz towarzyszyć przez większość dni, szczególnie rano i wieczorem.  Jazda samochodem w takich warunkach wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, przygotowała kilka porad jak radzić sobie na drodze kiedy otacza nas mgła.

Zobacz też: Aktualny taryfikator punktów karnych 2016 r.

Na co zwrócić uwagę podczas jazdy we mgle - światła przeciwmgłowe przednie i tylne

Podczas mgły używamy świateł przeciwmgłowych, które umieszczone są blisko powierzchni jezdni. Emitowane przez nie światło nie oślepia kierowcy oraz innych uczestników ruchu. Przednie światła przeciwmgłowe nie są obowiązkowe, ale warto ich używać, ponieważ same światła mijania nie będą w stanie wystarczająco doświetlić drogi, a światła długie w takich warunkach nie będą spełniać swojej roli. Obowiązkowe jest za to tylne światło, które świeci na czerwono. Z tyłu możemy mieć jedno lub dwa światła – jeśli decydujemy się na dwa, pamiętajmy, by były one umieszczone na jednym poziomie.

Zobacz też: Technika jazdy podczas silnego wiatru

Na co zwrócić uwagę podczas jazdy we mgle - prędkość i zachowanie odległości gwarancją bezpieczeństwa

„Kiedy na drodze mamy do czynienia z gęstą mgłą ważne jest, by jechać wolno i zachowywać większe odstępy między pojazdami. Daje nam to większe szanse na reakcję w sytuacjach zagrażających naszemu bezpieczeństwu. Kierowcy powinni też trzymać się prawego pasa, a gdy mgła jest na tyle gęsta, że całkowicie blokuje widoczność zjechać na pobocze nie zapominając przy tym o włączeniu świateł awaryjnych” – mówi Andrzej Świątkowski, dyrektor Auto Centrum w Jankach.

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2016 r.

Warto pamiętać o 5 zasadach bezpiecznej jazdy we mgle:

1. Nie używaj długich świateł – są one pomocne w nocy, ale kiedy na zewnątrz jest mgła światło będzie się od niej odbijać pogarszając i tak słabą widoczność.

2. Zdejmij nogę z gazu – nadmierna prędkość nie spowoduje, że szybciej wyjedziesz z zamglonego obszaru. Pamiętaj, że Twoja widoczność jest ograniczona i nie widzisz dokładnie jak poruszają się pojazdy dookoła Ciebie.

3. Jeśli warunki są zbyt trudne, zatrzymaj się – gdy widoczność jest bardzo zła dobrą decyzją może okazać się zjazd na pobocze. Zatrzymajmy się jednak tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu – najlepiej w zatoczce lub na stacji benzynowej.

4. Nie jedź zaraz za pojazdem przed Tobą – staraj się zachowywać taką odległość by w razie nieplanowanych wypadków mieć czas na zareagowanie. Pamiętaj też o odpowiednim oświetleniu swojego samochodu, aby inni kierowcy Cię widzieli.

5. Nie jedź na pamięć – nawet jeśli codziennie pokonujesz tę samą drogę i jesteś pewny, że znasz ją na pamięć, zachowaj szczególną ostrożność. Nie wszyscy kierowcy znają tę trasę tak dobrze, jak Ty. Aby maksymalnie skupić się na jeździe i słyszeć, co dzieje się dookoła wyłącz muzykę.

Źródło: Materiały prasowe Feu Vert

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...