Sprawdż czy możesz jeździć samochodem nocą!

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
Nocą istotnemu pogorszeniu ulega widoczność na drodze. Sytuacja staje jeszcze trudniejsza jeśli kierowca cierpi na pewne zaburzenia wzroku. fot. Fotolia
Jazda samochodem po zmroku, to dla znacznej części kierowców spore obciążenie psychiczne. Słaba widoczność utrudnia dostrzeżenie potencjalnego niebezpieczeństwa. Co gorsza niektórzy kierowcy, z powodów zdrowotnych, w ogóle nie powinni siadać nocą za kierownicę. Czy są metody mogące ocenić ich zdolności wzrokowe podczas jazdy nocą?

Jesień to dla wielu kierowców początek istnej gehenny. Wcześnie zachodzące słońce i częstsze opady deszczu wpływają negatywnie na czas reakcji kierowcy, przez co to wydłużeniu ulega m.in. droga hamowania. W rezultacie istotnemu obniżeniu ulega bezpieczeństwo na drogach. Pogarsza się ono tym bardziej, im więcej jest na drogach kierowców słabo widzących po zmierzchu. Osoby cierpiące na tzw. kurzą ślepotę nie powinny w ogóle decydować się na jazdę autem po zmierzchu za kierownicą pojazdu.

Urządzenie do badania zdolności widzenia nocą

Nie wszyscy kierowcy są w stanie prawidłowo ocenić stan swojego zdrowia, w tym m.in. narządu wzroku. Z pomocą przychodzą im nowoczesne urządzenia pomiarowe, stosowane m.in. przez Zakład Psychologii Transportu i Fizjologii. Aparatura o nazwie Functional Viosion Analyzer (FVA) jest szczególnie przydatna przy badaniu widzenia zmierzchowego oraz kurzej ślepoty. Urządzenie to poddaje ocenie czułość kontrastową badanej osoby, a tym samym jej zdolność widzenia. Wykonuje analizę w myśl zasady: im większy kontrast (czyli większa różnica w jasności pomiędzy najciemniejszym a najjaśniejszym punktem) tym niższa zdolność widzenia (odróżniania obrazów inaczej oświetlonych). Test przeprowadza się wyświetlając optotypy na tle o różnym poziomie jasności. Tego typu aparaturę posiada tylko kilka wiodących ośrodków klinicznych.

Zobacz też: Jak jeździć bezpiecznie po zmroku?

Jakie badanie jest w stanie przeprowadzić Funktional Vision Analyzer? Testy dotyczą:

  • ostrości wzroku do dali (6m);
  • ostrości wzroku do bliży (40 cm);
  • widzenia przestrzennego do dali;
  • widzenia barw;
  • potencjalnej ostrości wzroku;
  • widzenia mezopowego/fotopowego;
  • olśnienia (2 poziomy);
  • pola widzenia w płaszczyźnie horyzontalnej (45 ° - 85°);
  • wrażliwości na kontrast.

Zobacz też: Jak nie zasnąć za kierownicą?

Wykorzystywania aparatury Functional Viosion Analyzer do wykrywania zmian chorobowych narządu wzroku

Urządzenie to, ze względu na swoje możliwości, zostało także zakwalifikowane jako podstawowe przy badaniu widzenia funkcjonalnego. Badania wrażliwości na kontrast pozwalają chociażby na wczesne wykrycie takich zaburzeń wzroku jak zaćma, jaskra i AMD i to zanim pojawią się widoczne przez okulistę objawy. Z kolei za pomocą testu potencjalnej ostrości wzroku można określić czynność siatkówki u pacjentów z zaćmą, dzięki czemu łatwiej podjąć odpowiednią decyzję o operacji.

Źródło: Instytut Transportu Samochodowego

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...