Jak skręcać z drogi podporządkowanej w główną dwujezdniową?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Skręt w drogę główną dwujezdniowa nie jest łatwy, Fot. Moto.wieszjak.pl
Wyjechanie z wąskiej drogi podporządkowanej i skręt w lewo w drogę główną dwujezdniową, często z jezdniami, rozdzielonymi pasami zieleni lub wydzielonym torowiskiem tramwajowym, nie jest manewrem prostym.

Poprawne wykonanie manewrów na takim skrzyżowaniu bardzo ułatwiają znaki drogowe, zwłaszcza poziome, namalowane na jezdni. Niestety, są także skrzyżowania, na których kierowca musi sam znaleźć sposób na bezpieczne pokonanie ich. Wymaga to niezwykle wzmożonej uwagi i obserwacji zachowania innych użytkowników drogi. Nie wszyscy wiedzą, jak sobie poradzić w tak trudnej sytuacji.

Zobacz też: Jak jechać w korku? Jak go najlepiej pokonać?

Po pierwsze: należy przepuścić wszystkie pojazdy, nadjeżdżające z lewej strony, a następnie dojechać w pobliże środka skrzyżowania. Jeżeli znajduje się on na wydzielonym torowisku tramwajowym, należy zachować czujność i pod żadnym pozorem nie wjeżdżać na tory, jeżeli kontynuowanie jazdy nie będzie możliwe. 

Po drugie: na tego rodzaju skrzyżowaniach, gdzie szerokość drogi podporządkowanej jest znacznie mniejsza, niż szerokość drogi głównej, prawie zawsze regułą jest obowiązek objechania środka skrzyżowania. Nie powinno się jechać na skróty i zwykle takie zachowanie wymuszają znaki na jezdni. Gdy ich brak, trzeba zwrócić uwagę na zachowanie innych kierowców i dla własnego dobra uznać, iż większość ma rację, choć może się wydawać, że postępują oni niezgodnie z przepisami.

Po trzecie: po przejechaniu przez środek skrzyżowania należy przepuścić wszystkie pojazdy nadjeżdżające z prawej strony i z przeciwka. Nadal nie mamy pierwszeństwa, mimo że znajdujemy się na środku drogi, która to pierwszeństwo daje.

Zjechać ze skrzyżowania można, gdy z przeciwka nie nadjeżdża żaden pojazd i gdy na drodze głównej jest wolny co najmniej pas najbliższy środka drogi. Można wówczas wjechać na niego, cały czas pamiętając, że wśród jadących główną drogą są kierowcy, którzy mogą niespodziewanie, wbrew prawu i logice znaleźć się na lewym pasie i wówczas, w przypadku kolizji, winnym, zawsze będzie kierowca, który wjechał na skrzyżowanie z drogi podporządkowanej.

Zobacz też: Jak przejeżdżać przez „śpiącego policjanta”?

Skręcając w lewo można zająć dowolny z wolnych pasów ruchu właściwej jezdni drogi głównej. Należy przy tym cały czas kontrolować wzrokiem sytuację wokół własnego pojazdu. Może się zdarzyć, że jadący za naszym samochodem pojazd, zwłaszcza jednośladowy, zacznie niezgodny z prawem manewr wyprzedzania, co zwykle kończy się stłuczką lub otarciem lakieru. Uważna obserwacja drogi, także przy pomocy lusterek wstecznych, pozwala na uniknięcie takiego nieprzyjemnego zdarzenia.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...