Mobilne płatności za parkowanie

Tomasz Korniejew
rozwiń więcej
Mobilne płatności za parkowanie. / Fotolia
Płacąc za parkowanie poprzez aplikację dostępną na smartfony oszczędzamy nie tylko czas, również pozbywamy się problemu związanego z koniecznością posiadania bilonu i dokupywania czasu postoju w parkomacie.

W dużych aglomeracjach miejskich zazwyczaj trudno jest znaleźć wolne miejsce do zaparkowania samochodu. Według wyliczeń SkyCash Polscy kierowcy tracą w ciągu roku na poszukiwanie miejsca do parkowania oraz czynności związane z zapłaceniem za parkowanie w płatnej strefie około dwóch tygodni rocznie.

Zobacz też: Ręce na kierownicy - dlaczego to tak ważne?

Parkomaty starego typu - zapłacisz tylko gotówką

Niestety znalezienie wolnego miejsca do parkowania w zatłoczonej aglomeracji to tylko połowa sukcesu. Odrębną kwestią jest wniesienie opłaty za postój w parkomacie. Zdecydowaną większość na ulicach polskich miast stanowią parkomaty starego typu, w których z niezrozumiałych względów nie można płacić różnego rodzaju kartami płatniczymi. Dokładając do tego fakt, że urządzenia przyjmują zapłatę jedynie w bilonie o określonych nominałach, kierowcy muszą być przygotowani i mieć przy sobie określony rodzaj monet.

W codziennych warunkach jest to trudne, w efekcie najczęściej albo jesteśmy zmuszeni zapłacić za parkowanie o wiele za drogo (starego typu parkomat nie wydają reszty) lub skrócić spotkanie w związku z niewystarczającą ilością drobnych pieniędzy.

Dopiero najnowszy typ parkomatów daje możliwość ustalenia czasu parkowania i zapłaty kartą płatniczą, co jest rozwiązanie zbawiennym zarówno dla lokalnych kierowców i turystów.

Zobacz też: Bezpieczny wjazd w dziurę - jak nie uszkodzić auta?

Płatności mobilne za parkowanie

Ale także nowego typu parkomaty nie rozwiązują problemu, w przypadku gdy spotkanie nam się nieoczekiwanie przedłuża. Przepraszanie rozmówców i pędzenie do parkomatu, by dopłacić za postój jest często niemożliwe. trudno sobie wyobrazić, że przerywamy w połowie np. rozmowę o pracę i idziemy dopłacić za postój.

W takich przypadkach pomocne są najnowsze technologie i aplikacje umożliwiające opłatę za postój, które umożliwiają m.in. dokupienie czasu postoju bez konieczności wracania do samochodu. Jak płacić za parkowanie komórką?

Wystarczy ściągnąć aplikację na smartfona i zarejestrować w systemie mobilnych płatności swój samochód. Ponadto zazwyczaj trzeba umieścić na szybie stosowną naklejkę informującą kontrolerów, że właściciel pojazdu korzysta z systemu płatności mobilnych.

Zobacz też: Hamowanie silnikiem – zjeżdżanie ze wzniesień

System MobiParking działa w 30 miastach w Polsce. Aby opłacić postój, można skorzystać z aplikacji dostępnej na urządzenia z systemami Android, iOS i Windows Phone, wysłać SMS z odpowiednim kodem (np. WAR1) lub wykonać połączenie z użyciem krótkiego kodu USSD (dla klientów Orange, Plus oraz Play). Co ważne - mobiParking pozwala na  wybór określonego czasu postoju, wysokości kwoty lub działa na zasadzie „od tego momentu” (start) do chwili zatrzymania (stop).

Źródło: informacja prasowa SkyCash

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...