Wyprzedzanie samochodem

Marta Padała
Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora
rozwiń więcej
Wyprzedzanie fot. Newspress
Kiedy wolno, a kiedy nie wolno wyprzedzać innych pojazdów, gdy prowadzimy samochód? Jakie są obowiązki kierowcy pojazdu wyprzedzanego?

Kierowcy jeżdżący zgodnie z przepisami (respektujący ograniczenia prędkości) częściej są wyprzedzanymi niż wyprzedzającymi J Nie zmienia to faktu, że i im czasem zdarza się sytuacja, w której bez wyprzedzenia ani rusz. Weźmy pod uwagę choćby ciągnik rolniczy jadący 20km/h

Zobacz też: Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu?

Co zatem warto wiedzieć o wyprzedzaniu?

     Wyprzedzanie to przejeżdżanie lub przechodzenie obok uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 metr.

Zobacz też: Wyprzedzanie ciężarówki - wskazówki

Przed rozpoczęciem wyprzedzania należy upewnić się czy:

  • wyprzedzanie w danym miejscu jest dozwolone (czy nie jest zabronione znakami drogowymi lub przepisami ruchu drogowego )
  • jest odpowiednia widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu
  • kierujący, jadący za nami, nie rozpoczął wyprzedzania
  • kierujący, jadący przed nami na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Zobacz też: Hamowanie silnikiem – zjeżdżanie ze wzniesień

Zabrania się wyprzedzania:

  • pojazdu silnikowego jadącego po jezdni na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany
  • pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
  • pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany
  • pojazdu na przejeździe tramwajowym i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany
  • pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim
  • gdy jest ustawiony znak zakaz wyprzedzania
  • pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

Dodatkowo nie wolno wyprzedzać pojazdu silnikowego jadącego po jezdni na drogach dwukierunkowych gdzie pasy ruchu nie są wyznaczone:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

Zobacz też: Wjazd na rondo - nie zatrzymuj się!

Z której strony należy wyprzedzać?

     Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, ale:

  • pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej
  • wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu (z wyjątkiem wyprzedzania przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia lub na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi):

  • na jezdni jednokierunkowej;
  • na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym, przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Zobacz też: Mandat za jazdę po buspasie

Jakie obowiązki ma kierujący pojazdem wyprzedzanym

     Swoje obowiązki ma także kierującemu pojazdem wyprzedzanym!

  • Zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości.
  • Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej prawej strony w celu ułatwienia wyprzedzenia innym pojazdom.
  • Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 m jest obowiązany utrzymywać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem przystępuje do wyprzedzania lub gdy wyprzedzanie jest zabronione.

Zobacz też: Mandat z Niemiec

Co jeszcze warto wiedzieć o wyprzedzaniu?

!!! Wyprzedzanie jest jednym z niebezpieczniejszych manewrów na drodze, zwłaszcza jeśli przy wyprzedzaniu trzeba wjechać na część jezdni przeznaczoną do jazdy w kierunku przeciwnym.

!!! Kierujący pojazdem silnikowym poza obszarem zabudowanym podczas mgły jest obowiązany podczas wyprzedzania dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe.

!!! Na przejściu dla pieszych, przejeździe dla rowerzystów oraz przejeździe tramwajowym i  kolejowym nie wolno wyprzedzać również rowerzysty

!!! Dopuszcza się wyprzedzanie na skrzyżowaniu pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

!!! Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...