Pojazdy uprzywilejowane: jak się wobec nich zachowywać? Jakie mają przywileje?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Pojazdy uprzywilejowane: jak się wobec nich zachowywać? Jakie mają przywileje? Fotolia
Uprzywilejowanymi w ruchu drogowym są pojazdy sygnalizujące swoje uprawnienia za pomocą czerwonych i/lub niebieskich świateł migających oraz sygnału dźwiękowego. Często są to prywatne auta VIPów, np. korpusu dyplomatycznego, policji, Biura Ochrony Rządu, czy ambulanse pogotowia ratunkowego.

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych są zwolnieni z obowiązku stosowania się do niektórych przepisów, zwłaszcza do przepisu o dopuszczalnej prędkości. Mogą także wyprzedzać i zatrzymywać się w miejscach niedozwolonych oraz nie stosować się do kilku innych zasad. Przepisy, choć zapisane nie w pełni jednoznacznie, nakazują kierowcom umożliwienie swobodnego przejazdu tym pojazdom, ustąpienie im pierwszeństwa a nawet – obligują do zatrzymania się, aby dać im wolną drogę.

Zobacz też: Tolerancja i poszanowanie na drodze. Ekspert ITS radzi jak być dobrym kierowcą

Problem ustępowania z drogi pojazdom uprzywilejowanym uwypukla się niezwykle silnie w ruchu miejskim, zwłaszcza w porach gdy dochodzi do tworzenia się korków. Pojazdy, stojące w oczekiwaniu na wolną drogę zwykle ustawiają się tak blisko jeden drugiego, że nie są w stanie wykonać żadnego manewru, gdy zachodzi konieczność zjechania z drogi pojazdu, sygnalizującego swoje przywileje. Dlatego warto zachować mały odstęp od poprzedzającego pojazdy, aby mogły pomiędzy nie wsunąć się te auta, które zjeżdżają z drogi jadącemu „na sygnale” samochodowi.

Należy też powstrzymać się od korzystania z "dziury", która zostaje zawsze za jadącym w ruchu ulicznym pojazdem uprzywilejowanym. Jest to nie tylko zachowanie bardzo niekulturalne (wymuszanie miejsca), ale też niebezpieczne, gdyż inni kierowcy, wracając na poprzednio zajmowane miejsce, mogą nie spodziewać się, że ktoś będzie nadjeżdżał z tyłu. Niektórzy kierowcy, nawet będąc świadomi

Obowiązek ustąpienia miejsca na drodze pojazdowi uprzywilejowanemu obowiązuje tylko na terenie zabudowanym. Na terenie niezabudowanym nie mamy takiego obowiązku, warto jednak pamiętać, że za "ściganie się" ze zorganizowanymi kolumnami pojazdów uprzywilejowanych możemy zostać zatrzymani do kontroli.

Zobacz też: Szybkość: co to jest? Jakie są rodzaje szybkość? Jak szybkość wpływa na bezpieczeństwo?

Brak wiary w rzeczywiste przyczyny uruchomienia sygnałów dźwiękowych jest na polskich drogach dość powszechny. Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami, każe uruchomienie sygnałów dźwiękowych przez pojazd uprzywilejowany powinno być rejestrowane w centrali macierzystej jednostki. W praktyce nie ma możliwości sprawdzenia tego, jeśli zawsze możemy złożyć zażalenie do właściwej agencji rządowej.

Pojazdem uprzywilejowanym jest TYLKO I WYŁĄCZNIE pojazd z włączonymi sygnałami świetlno-dźwiękowymi w odpowiednim kolorze (niebieski i/lub czerwony). Np. karetka lub radiowóz bez uruchomionych sygnałów nie jest pojazdem uprzywilejowanym.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...