Jak wyprzedzać lub omijać inne pojazdy na wąskich drogach jednopasmowych?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Wąskie drogi są często kręte, co ogranicza widoczność i utrudnia wykonanie ielu manewrów
Jazda wąskimi, często krętymi drogami, należy do zadań trudnych. Trudne są wszystkie manewry na nich wykonywane. Najtrudniejsze z nich to wyprzedzanie i omijanie.

Trudność w wykonaniu wspomnianych manewrów wynika z kilku powodów. Jednym z najważniejszych jest ograniczona widoczność. Wąskie drogi są często kręte, z zaroślami na poboczach, dodatkowo ograniczającymi widoczność. Często szerokość jezdni pozwala na mijanie się pojazdów lub wyprzedzanie na przysłowiową „gazetę”, co oznacza że pojazdy muszą niemal ocierać się o siebie w czasie takiego manewru. Wymaga to od kierowców sporych umiejętności, a na dodatek bardzo dużej uwagi, aby przypadkową, nawet niewielką zmianą toru jazdy nie doprowadzić do kolizji.

Zobacz też: Jak jechać w terenie leśnym?

Co gorsza, często pobocza takich dróg są niskie, nieutwardzone. Zjechanie na nie z większą prędkością niemal zawsze ma tragiczny finał: grzęznące w poboczu koła powodują gwałtowne „ściągnięcie” pojazdu w swoją stronę i jeżeli kierowca nie zdąży lub nie da rady temu się przeciwstawić w ułamku sekundy, pojazd albo wyląduje w przydrożnym rowie, na drzewie, albo wywróci się kołami do góry. W najlepszym wypadku może nastąpić jedynie poważne uszkodzenie zawieszenia i układu wydechowego.

Jadąc tak wąską i nieprzyjemną drogą trzeba być przygotowanym na konieczność kontrolowanego jednostronnego zjechania na pobocze dla uniknięcia kolizji w czasie mijania lub wyprzedzania. Prędkość, z jaką można to w miarę bezpiecznie zrobić, musi być niewielka, na poziomie 30 km/godz. Jeżeli pobocze jest o co najmniej kilkanaście centymetrów poniżej drogi, trzeba przygotować się na gwałtowne przechylenia się samochodu, gdy koła spadną na nie z twardej nawierzchni. Zjeżdżać trzeba bardzo łagodnie i płynnie, a gdy już oba koła znajdą się na poboczu nie próbować za wszelką cenę wrócić na drogę, lecz kontynuować jazdę do miejsca, gdzie będzie to znacznie łatwiejsze, czyli gdzie wysokość jezdni ponad poboczem będzie najmniejsza.

Zobacz też: Jak wykonywać podstawowe manewry?

W podobny sposób postępuje się podczas omijania nieruchomych przeszkód, tarasujących drogę. Jeżeli konieczne jest zjechanie na pobocze tylko kołami jednej strony samochodu, lepiej utrzymać taki tor jazdy, aby druga para kół pozostała na twardej nawierzchni. Prędkość podczas takiego manewru musi być niewielka. Trzeba stale pamiętać o tym, że koła jadące po miękkim albo grząskim poboczu będą silnie hamowane i samochód będzie miał tendencję do samoistnego skręcania w ich stronę. Konieczne jest mocne trzymanie kierownicy, nawet gdy działa dobrze system wspomagania układu kierowniczego. Nawet niewielka przeszkoda, jaka może się znajdować na poboczu, jak choćby zagrzebany w piasku kamień polny lub korzeń, może spowodować wyrwanie kierownicy z rąk kierowcy.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...