Jak skutecznie i racjonalnie hamować?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Niezachowanie jest po prostu niebezpieczne
Jedną z czynności, które każdy kierowca musi mieć opanowane do perfekcji, jest hamowanie. Od niej, a ściślej – od poprawności jej wykonania, zależy zdrowie i życie kierowcy, jego pasażerów i innych użytkowników drogi.

Uważa się, że poziom umiejętności kierowcy można rozpoznać po liczbie hamowań – im jest ich mniej na przykład w ciągu doby, tym z lepszym kierowcą mamy do czynienia. Nie jest jednak możliwa jazda całkowicie bez używania hamulców, dlatego warto poznać kilka elementarnych zasad posługiwania się nimi.

Hamować można na wiele sposobów. Sztuka polega na tym, aby hamowanie było skuteczne. Powinno być także racjonalne, czyli w każdej sytuacji dokładnie takie, jakie jest niezbędne - ani za słabe, ani za mocne. Przemawiają za tym między innymi względy ekonomiczne.

Zobacz też: Jak uniknąć podsterowności?

Ostre, częste hamowanie to szybsze zużycie okładzin ciernych klocków lub szczęk hamulcowych oraz opon. To także ryzyko stłuczki – kierowca jadącego z tyłu samochodu może mieć gorsze hamulce lub osłabiony refleks. To również większe zużycie paliwa.

Z drugiej strony, nie należy też jeździć "z nogą na hamulcu", wciskając go na dłuższą chwilę przy każdej okazji. Długie hamowania bardzo rozgrzewają tarcze i klocki, co prowadzi do ich szybszego zużycia i "piszczenia".

Nerwy na bok

Nerwowa jazda, połączona z gwałtownymi przyspieszeniami i hamowaniami, jest bardzo męcząca, przy czym występuje głównie najniebezpieczniejsze zmęczenie: psychiczne. W jego wyniku osłabia się refleks, może pogarszać się także ostrość widzenia, często występuje niespodziewana senność, czasem – rozdrażnienie, a najczęściej „huśtawka nastrojów”. Z tego powodu wielogodzinne, często całodobowe wyścigi samochodowe takie jak „24h Le Mans” wygrywają najczęściej ci kierowcy, którym udaje się zachować maksymalną płynność jazdy. Stopień zmęczenia jest u nich mniejszy, niż u konkurentów.

Zobacz też: Jak ratować się po przypadkowym wjechaniu na miękkie pobocze?

Racjonalne hamowanie to także hamowanie we właściwym miejscu i czasie. A więc jeżeli nie jest to absolutnie konieczne, nie należy rozpoczynać hamowania podczas pokonywania ostrych zakrętów, zwłaszcza w terenie górskim. Nie ma na świecie żadnego zakrętu, w którym przyczepność opon byłaby taka sama lub większa niż podczas jazdy po prostej, o ile nawierzchnia w zakręcie jest taka sama, jak na prostych odcinkach. Przyczyną jest między innymi nierównomierne obciążenie opon, wnikające z działania siły odśrodkowej na karoserię pojazdu.

Przy skręcie w lewo opony po prawej stronie pojazdu są bardziej obciążone, niż po przeciwnej. Analogicznie dzieje się w przypadku skrętu w prawo: większe obciążenie przyjmują na siebie opony po lewej stronie samochodu. Dodatkowe ich dociążenie, wynikające z użycia hamulca, może przyczynić się do zerwania ich przyczepności, co zakończy się poślizgiem nawet na suchej nawierzchni, lub, co gorsza, wywrotką na dach, zwaną popularnie dachowaniem.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...