Jak parkować na pochyłościach?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
fot. Newspress
Czasem nie ma innego wyjścia i trzeba zapakować samochód na drodze o dużym spadku. W takim przypadku samo użycie hamulca postojowego i włączenie najniższego biegu może nie wystarczyć.

Jeżeli parkowanie następuje na ulicy stromo opadającej po zboczu wzniesienia, przodem w kierunku dolnej jej części, należy po zaparkowaniu tuż przy samym krawężniku przednie koła mocno skręcić i ustawić w jego kierunku tak, aby w przypadku awarii hamulca ręcznego prawe oparło się o krawężnik, a tym samym uniemożliwiło dalsze zjeżdżanie pojazdu. Odchodząc o zaparkowanego na pochyłości samochodu upewnić się, czy zostały przedsięwzięte wszystkie konieczne środki, zapewniające bezpieczny postój.

Zobacz również:Jak jeździć z przyczepą w mieście?

Podobnie, ale w przeciwną stroną (czyli w lewo) należy skręcić przednie koła w przypadku, gdy samochód jest zaparkowany na takiej ulicy przodem ku górze. Gdyby samochód zaczął się staczać, prawe przednie koło oprze się o krawężnik i go unieruchomi. Skręcenie przednich kół w prawo w tym przypadku niewiele da, gdyż tylne koło, stojące równolegle do krawężnika nie oprze się o niego, lecz będzie ślizgało po nim tak długo, aż samochód nie ustawi się do krawężnika pod kątem około 45 stopni. Wówczas jego przód będzie co najmniej półtora metra oddalony od krawężnika i może zatarasować jeden pas ruchu.

Jeżeli stromo wznosząca się lub opadająca jezdnia nie ma krawężników, należy podłożyć pod niżej stojącą parę kół koła kliny, kamienie o wielkości co najmniej takiej, jak pięść dorosłego człowieka, kawałki cegieł itp. Czynności te nie zwalniają od zaciągnięcia do oporu hamulca postojowego i włączenia najniższego biegu. Przed odjechaniem nie zapomnieć o usunięciu spod kół podłożonych przedmiotów.

Zobacz również: Jak uniknąć poślizgu?

Nie należy parkować na bardzo dużych pochyłościach, gdyż wszystkie zabezpieczenia mogą okazać się zawodne.

Nie wolno parkować na pochyłej drodze, jeżeli jest ona pokryta opadającymi z drzew liśćmi, lodem lub warstwą zlodowaciałego śniegu, rozlanym olejem itp. Nic, z wyjątkiem przywiązania samochodu liną do solidnego przydrożnego słupa, nie utrzyma go na śliskiej nawierzchni stromo wnoszącej się lub opadającej drogi.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...