Jak wyprzedzać przy dużym natężeniu ruchu?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
fot. Newspress
Podczas jazdy poza miastem zdarza się, że trzeba wyprzedzać, gdy natężenie ruchu jest duże i na manewr pozostaje niewiele miejsca i czasu. Jest to dość niebezpieczne z powodu małego marginesu błędu.

Wrogiem kierowcy w pojeździe wyprzedzającym jest czas – przy sporym natężeniu ruchu jest go bardzo niewiele na przeprowadzenie i dokończenie manewru.
W takich okolicznościach nie należy zbliżać się zbytnio do pojazdu wyprzedzanego. Trzeba zostawić sobie sporo miejsca i jechać dokładnie z taką prędkością, jak on. Dystans ten powinien być tym większy, im mniejszą moc ma silnik w samochodzie wyprzedzającym. Następnym krokiem jest zjechanie, cały czas pozostając na swoim pasie ruchu, jak najbliżej środka jezdni, aby mieć jak najmniej ograniczoną widoczność do przodu.

Zobacz również: Jak zachowywać się, kierując pojazdem wyprzedzanym?

Jadąc za innym pojazdem należy zwracać baczną uwagę na jego światła „stop” aby jego ewentualne gwałtowne hamowanie nie było zaskoczeniem. Dotyczy to także jego kierunkowskazów! Często kierowcy wielkich ciężarówek włączeniem lewego kierunkowskazu ostrzegają, że wykonanie wyprzedzania jest w ich ocenie niemożliwe! Włączony prawy kierunkowskaz, jeżeli nie zapalą się światła „stop”, mówi, że wyprzedzanie jest możliwe. Ta informacja może 

Co dalej?

Po upewnieniu się, że manewr nasz nie spowoduje zajechania drogi innym pojazdom, które wyprzedanie mogły zacząć nieco wcześniej i zorientowaniu się, że można wyprzedzać, włączyć lewy kierunkowskaz i mocno przyspieszyć, równocześnie stopniowo zjeżdżając na lewą stronę drogi. Chodzi o to, aby różnica prędkości samochodu wyprzedzającego i pojazdu wyprzedzanego była możliwie największa, gdy się one się zrównają ze sobą. Potem, po zobaczeniu przodu pojazdu wyprzedzanego także w lewym wstecznym lusterku, płynnie zjechać na właściwy pas ruchu, nie zapominając o włączeniu przedtem prawego kierunkowskazu, a następnie i zwolnić do zaplanowanej stałej prędkości. prędkości.

Zobacz również: Jak reagować na "żarty" innych kierowców i ich zaczepki?

Sposób ten daje pojazdowi wyprzedzającemu więcej miejsca na przyspieszanie, niż opisany w podręcznikach, a więc prędkość w chwili gdy będzie jechał lewym pasem, będzie znacznie większa, niż gdyby rozpędzał się z pozycji „tuż za” wyprzedzanym. Czas, w jakim będzie pozostawał na lewym pasie jezdni, będzie więc paradoksalnie krótszy nawet o kilka sekund! A to pozwoli na wyprzedzanie nawet wtedy, gdy pojazd wyprzedzający nie będzie dysponował sporym zapasem mocy, pozwalającym na gwałtowne przyspieszenie, czyli gdy na przykład będzie ciągnął ciężką przyczepę.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...