Jak walczyć ze snem za kierownicą?

Nocna jazda sprzyja uczuciu senności. / Philips
Zaśnięcie za kierownicą to jedna z przyczyn wypadków samochodowych na polskich drogach. W 2012 roku z tego powodu zginęło 81 osób. Jak zatem walczyć ze zmęczeniem?

Zmęczony kierowca

Tak wiele obowiązków i tak mało czasu. Do tego stres i życie w ciągłym biegu. Nic dziwnego, że coraz więcej osób jest zwyczajnie zmęczonych. Brakuje czasu na sen? Organizm sam się o niego upomni. Lepiej jednak aby drzemka nie dopadła cię za kółkiem. Zaśnięcie za kierownicą to cichy i bardzo podstępny zabójca.

Główną przyczyną wypadków w Polsce jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, czyli mówiąc krótko zbyt szybka jazda. Ta informacja zdążyła się już zakorzenić w społecznej świadomości. Nie można jednak zapominać, że odpowiednia prędkość to nie wszystko. Na kierowców czeka wiele innych śmiertelnych pułapek, które bywają zastawiane przez... samych zmotoryzowanych.

Zobacz też: Jak uczyć dzieci prawidłowego zachowania na drodze?

Zaśnięcie za kierownicą - statystyki wypadków samochodowych

Według danych Policji tylko w 2012 roku na polskich drogach zmęczenie bądź zaśnięcie za kierownicą było przyczyną 510 wypadków, w których zginęły 84 osoby a aż 814 zostało rannych. W sumie drzemki za kierownicą stanowiły niecałe 2% wszystkich wypadków. Niewiele? Tylko pozornie. Zaśnięcie za kółkiem spowodowało więcej wypadków niż gwałtowne hamowanie (197 wypadków), nieprawidłowe zawracanie (175 wypadków) czy jazda bez wymaganego oświetlenia (51 wypadków). Sen za kółkiem jest groźniejszy niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Uważać trzeba nawet na zwykłą senność: – Zmęczony kierowca może mieć trudności z właściwą oceną sytuacji i prawie na pewno będzie reagował z opóźnieniem – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Drzemkom za kółkiem sprzyja na pewno długa monotonna jazda i deprywacja snu, czyli mówiąc krótko jego brak – dodaje Florkowska. Konsekwencją deprywacji snu jest  zaburzenie funkcji poznawczych i spadek sił witalnych – osoby w takim stanie nie powinny kierować pojazdami.

Zobacz też: Kultura jazdy autem - zasady, rady, dobre obyczaje

Jak nie zasnąć za kierownicą?

Jak nie zasnąć za kółkiem? To z jednej strony proste, a z drugiej – paradoksalnie trudne. Zabieganym kierowcom trudno znaleźć czas na sen we własnym łóżku. Warto jednak pamiętać, że niewyspanie negatywnie wpływa na wiele płaszczyzn życia, prowadzenie samochodu jest jednym z nich. Czasem jednak mimo dostatecznej liczby godzin snu kierowca i tak zaczyna odczuwać  zmęczenie. To normalne – zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi dłuższy pobyt za kółkiem. Co wtedy? Obowiązkowe przerwy w podróży. Przyjmuje się, że na każde dwie godziny jazdy powinien przypadać przynajmniej kwadrans relaksu. W tym czasie można wyprostować kości i się posilić. Z pomocą przychodzą także producenci aut, którzy montują w nich specjalne systemy kontrolujące konsternację kierowcy. Narzędzia tego rodzaju analizują ruchy kierowcy a w razie zagrożenia włączają alarm.

Źródło: materiały prasowe Korkowo.pl

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...