Aquaplaning, jak się zachować?

Tomasz Korniejew
rozwiń więcej
poślizg, deszcz Fot. Newspress
Aquaplaning, inaczej zjawisko akwaplanacji jest często spotykane w okresie późnej zimy i wczesnej wiosny, a także jesienią. Występuje zazwyczaj podczas opadów deszczu lub, gdy poruszamy się po mokrej nawierzchni.

Warunki sprzyjające powstaniu aquaplaningu

Mokra nawierzchnia, w trakcie lub po opadach deszczu to naturalne środowisko do powstawania zjawiska akwaplanacji. Konkretnie chodzi o poślizg kół wskutek wytworzenia warstwy wody pomiędzy oponą a nawierzchnią jezdni. Zjawisko aquaplaningu powstaje, gdy opona nie "radzi sobie" z odprowadzeniem nadmiernej ilości wody spod bieżnika. Tym samym na występowanie tego typu poślizgów oprócz opadów ma również wpływ stan ogumienia pojazdu. Poślizg jest także, zależny od prędkości z jaką się poruszamy - im wyższa prędkość tym większy poślizg.

Zobacz też: Skurcz podczas jazdy - jak z nim walczyć?

Zjawisko akwaplanacji - jak się zachować

W przypadku gdy jadąc po mokrej jezdni wyczujemy lekkie zarzucanie tyłem samochodu i fakt, że na kole kierownicy "zniknął" opór z jakim się obraca, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia ze zjawiskiem aquaplaningu. Jak w takiej sytuacji powinien zachować się kierowca? Przede wszystkim nie panikować i ograniczyć ruchy kierownicą do niezbędnego minimum. Trenerzy ze Szkoły Jazdy Renault zwracają też uwagę, by w takim przypadku unikać gwałtownego hamowania, a w odzyskaniu przyczepności powinno pomóc zdjęcie nogi z gazu. Jeżeli jesteśmy zmuszeni zahamować i poruszamy się samochodem bez systemu ABS, specjaliści radzą zastosować hamowanie pulsacyjne.

Zobacz też: Jak nie zasnąć za kierownicą?

Uwaga na kałuże

W poślizg spowodowany aquaplaningiem łatwo wpaść wjeżdżając z impetem w kałużę. Trenerzy ze Szkoły Jazdy Renault zwracają uwagę, że w okresie roztopów kałuże mogą skrywać duże wyrwy w jezdni po wjechaniu, w które można poważnie uszkodzić samochód. Ponadto w tym okresie jezdnie często pokrywa cienka warstwa lodu, tzw. czarnego lodu, który trudno dostrzec. Według nich najłatwiej zorientować się, że poruszamy się właśnie po w tak specyficzny sposób oblodzonej jezdni po z jednej strony braku naturalnych oporów jakie stawia zazwyczaj koło kierownicy oraz zaniku odgłosu typowego dla toczących się opon.

Źródło: Materiały prasowe Renault

Moto
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki
24 kwi 2024

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

pokaż więcej
Proszę czekać...