Jakimi kierowcami są kobiety? Czy auto jest dla nich czymś więcej niż tylko środkiem transportu?

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
Dla 20% kobiet auto to przyjaciel, z którym łączy je emocjonalna więź. / SEAT
Sukcesywnie rośnie liczba kobiet posiadających prawo jazdy i swój własny samochód. W związku z tym trzeba zadać pytanie, czy kobiety, dotąd uważane za słabych kierowców, mogą stanowić zagrożenie na drodze?Jaki jest ich stosunek do jazdy i do samego pojazdu?

Konferencja zorganizowana w siedzibie firmy CeCe Beauty w Warszawie, przez firmy Castrol oraz Seat, była okazją do zaprezentowania wyników badań dotyczących m.in. bezpieczeństwa kobiet za kierownicą auta oraz ich stylu jazdy. W spotkaniu uczestniczyła również aktorka Ewa Gawryluk, będąca twarzą tegorocznego Rajdu Polski Kobiet, która zwróciła m.in. uwagę na to, że znaczącemu przeobrażeniu uległ sposób traktowania kobiety przez serwisy i warsztaty mechaniki pojazdowej. Gdy w 1993 roku uzyskała uprawnienia do kierowania samochodem osobowym, mało który mechanik traktował ją jako równorzędnego partnera w rozmowach. Dziś sytuacje tego typu należą do rzadkości, a przedstawicielki płci pięknej to cenne dla serwisów klientki.

Styl jazdy kobiet

Ewa Gawrywluk wraz z uczestniczącym w konferencji psychologiem, Małgorzatą Ohme, zgodnie przyznały, że kobiety prowadzą auto w sposób zdecydowanie bardziej bezpieczny od mężczyzn. Wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród 327 kobiet wieku 30-54 lata przez ARC Rynek i Opinia, potwierdzają opinię obu pań. Mimo że niemal połowa kobiet lubi szybką jazdę, to zdecydowana większość z nich stosuje się do ograniczeń prędkości, przepuszcza przechodniów na pasach i zwraca uwagę na to, aby pasażerowie na tylnym siedzeniu mieli zapięte pasy. Pytane o swój styl jazdy panie prawie jednogłośnie stwierdzają, że jeżdżą bezpiecznie (87%). Blisko 80% ankietowanych przykuwa dużą wagę do stanu technicznego swojego samochodu i należycie o niego dba. Prawie 60% zna się na parametrach technicznych auta, a dwie trzecie twierdzi, że porusza się nim w sposób ekonomiczny.

Samochód jako środek transportu

Tylko co czwarta kobieta uważa samochód za środek transportu. Prawie dwukrotnie większy odsetek zapytanych pań, traktuje go jako miejsce, w którym dobrze się czuje, a dla prawie 20% z nich jest to wręcz przyjaciel. O sile przywiązania do auta i relacji jakie łączą go z jego właścicielką, decyduje w dużej mierze częstotliwość jego wykorzystywania przez nią. Kobiety, które poruszają się autem na co dzień, przywiązują się do niego w sposób emocjonalny znacznie częściej niż w przypadku kobiet użytkujących go sporadycznie, od wielkiego dzwona.

Wyniki badań potwierdzają wzrost zainteresowania jazdą samochodem przez kobiety, większą ich świadomość co do kwestii bezpieczeństwa na drogach oraz marginalizację stereotypowego myślenia o kobietach jako kiepskich kierowcach.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...